banner15

Rumlar ve Atina düş kırıklığı yaşıyor

Almanya ile Fransa'nın Türkiye'ye gevşek değerlendirme takvimi getirmesi Rum Yönetimi ve Atina'da düş kırıklığı yarattı.

Rumlar ve Atina düş kırıklığı yaşıyor

Almanya ile Fransa'nın Türkiye hakkında 2007 sonbaharındaki seçimle Avrupa Parlamentosu'nun 2009 baharındaki seçimi arasında İlerleme Raporu talep etmesi, Türkiye'ye limanlarını açması için 18 aylık ültimatom verilmesini bekleyen Yunanistan ve Rum Yönetimi'nde düş kırıklığı yarattı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın zirvesinden gevşek değerlendirme süreci çıkması, 'soğuk duş' olarak değerlendirildi.

Rum-Yunan tarafı, Merkel ile Chirac'ın tavrı sonrası, 14-15 Aralık'taki liderler zirvesinde durumu değiştirebilecek bir şeyler yapamayacak. Bilgi almak için alelacele Paris'e giden Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, kamuoyuna iyimser konuştu: "Türkiye'nin yükümlülüklerini karşılamasının değerlendirilmesi içintarih belirlenmesi önemli. 18 veya 24 ay olması önemli değil. Komisyon önermese de, Türkiye'nin tekrar değerlendirilecek olması önemli." Lillikas, çıkarları için son ana dek savaşacaklarını belirtti.

Alman hükümet sözcüsü Thomas Steg Komisyon'un sekiz başlığın açılmaması önerisinin iyi temel oluşturduğunu yineleyip, "AB Konseyi'nde açılacak-kapatılacak başlıklarla ilgili oybirliğiyle alınacak karar, müzakere sürecine temel oluşturacak. Bu nedenle Türkiye tartışmaları gereksiz. Hukuken bir şey değişmeyecek. Merkel için Komisyon'un öneri sunması ve AB Konseyi'nde siyasi karar alınması önemliydi" dedi. Steg, Erdoğan'ın Merkel'i uyarmasıyla ilgili "Merkel, her zaman ek şartın ulusal, ikili ya da üçlü karar olmadığına dikkat çekti. Bu bir fikir, araç. Gerçekleşir mi, zirvede göreceğiz. Müzakerelerin tümüyle kesilmesinin öngörülmediği unutulmasın. Müzakerelerin ucu açık sürdürülmesini istiyoruz" diye konuştu.
Alman Dışişleri sözcüsü Martin Jaeger de, 11 Aralık'taki dışişleri bakanları toplantısında Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmesine dair bir kontrol mekanizmasının ele alınacağını ekledi. Britanya Dışişleri Bakanı Margaret Beckett ise "Komisyonu'un önerilerinin, çok sert olduğu ve ters tepki yaratma riski taşıdığını düşünüyoruz" dedi.

Radikal

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48