banner39

Rumsfeld: Guantanamo Kapatılamaz

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD'nin Guantanamo Körfezi'ndeki cezaevinde tutuklulara insanca muamele edildiğini belirterek, bu cezaevinin kapatılmasına gerek olmadığını söyledi. ABD eski başkanlarından Jimmy Carter, insan hakları yükümlülükle

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rumsfeld: Guantanamo Kapatılamaz

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Guantanamo cezaevinde tutuklulara insanca davranıldığını belirterek, bu cezaevinin kapatılmasına gerek olmadığını söyledi. Norveç’te bulunan Rumsfeld, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD hükümetindeki hiç kimsenin Guantanamo’nun kapanması gerektiğini düşünmediğini belirtti. Böyle bir cezaevinin günümüz koşullarında gerekli olduğunu söyleyen Rumsfeld, burada çalışan görevlilerin profesyonel olduğunu ifade etti. Küba'daki Guantanamo Körfezi'ndeki askeri üsteki cezaevinde üç yıldan fazla bir süredir yaklaşık 540 tutuklu bulunuyor. Bu tutuklulardan bazılarına ise hala bir suçlama bile yöneltilmediği belirtiliyor. Amerikalı demokrat senatör Joe Biden, Guantanamo'daki cezaevinin kapatılmasını istemişti. Küba'daki Guantanamo Körfezi'ndeki askeri üsteki cezaevinde üç yıldan fazla bir süredir yaklaşık 540 tutuklu bulunuyor. Bu tutuklulardan bazılarına ise hala bir suçlama bile yöneltilmediği belirtiliyor. 

Carter: Guantanamo kapatılsın
 
ABD eski başkanlarından Jimmy Carter, insan hakları yükümlülüklerine bağlılığını göstermek üzere ABD'yi Guantanamo Körfezi'ndeki cezaevini kapatmaya çağırdı. ABD'nin Atlanta şehrinde iki gün süren insan hakları konferansından sonra bir açıklama yapan Carter, Irak, Afganistan ve Guantanamo'daki cezaevlerinde meydana gelen insan hakları ihlallerine dair haberlerin ABD'nin imajını zedeleyerek, ülkeye büyük zarar vermeye devam ettiğini söyledi.  Başkan Bush'un, ABD'nin tüm dünyada özgürlük ve demokrasiyi geliştirmeye kararlı olduğunu cesurca hatırlatmasına rağmen bu tür haberlerin ortaya çıktığına dikkat çeken Carter, ABD'nin hiç kimseyi herhangi bir suçlamada bulunmaksızın süresiz alıkoymadığı konusunda herkesi temin etmesi gerektiğini kaydetti. 

Bush'tan Guantanamo'ya yeşil ışık

ABD Başkanı George Bush, artan eleştiriler üzerine Guantamo Körfezi'ndeki askeri cezaevinin kapatılabiliceği konusunda açık kapı bıraktı. Bush, tüm seçeneklerin değerlendirildiğini söyledi. Bush, Fox News'a yaptığı açıklamada, Guantanamo'daki mahkumlara kötü muamele iddiaları ve cezaevinin kapatılmasına yönelik tavsiyelere değinerek, kendilerine zarar verecek kişileri serbest bırakmak istemediklerini söyledi. ''En iyi yolu bulmak için tüm seçenekleri değerlendiriyoruz'' diyen Bush, Guantanamo'nun eski Sovyet çalışma kamplarına (gulag) benzetilmesini saçma bulduğunu belirtti ve buradaki mahkumlara kurallara uygun biçimde davranıldığını ileri sürdü.
   

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?