banner15

Rumsfeld'e ağır tokat!

CENTCOM'un eski komutanı, Rumsfeld'in istifasını istedi.

Rumsfeld'e ağır tokat!

ABD'de sayıları giderek artan tanınmış emekli generaller, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in görevden alınması için kampanya başlattı.

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

ABD'de Savunma Bakanı Donald H. Rumsfeld'in istifasını isteyen generallerin sayısı artıyor. Amerikan ordusunda hala görev yapan veya emekli olan bazı generaller sürpriz bir çıkış yaparak, Rumsfeld'in istifa etmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Son bir hafta içinde, Irak savaşındaki hatalarından dolayı Rumsfeld'in ''azledilmesini'' isteyen emekli generallerin sayısı 6'ya ulaştı. Bu isimler arasında yer alan Yakındoğu bölgesinden sorumlu Merkez Komutanlığı CENTCOM'un eski komutanı emekli Orgeneral Anthony Zinni, Rumsfeld'in, ''Irak savaşını yüzüne gözüne bulaştırdığını'' söyledi. Bakana karşı düzenlenen kampanyaya yeni katılan emekli Tümgeneral John Riggs de Rumsfeld'i, Pentagon'a ''küstahlık havası getirmekle'' suçladı. Washington'daki bazı uzmanlara göre, Irak savaşında önemli can kayıpları veren ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Piyadeleri Komutanlığı'nın halen görevde olan bazı komutanları da söz konusu emekli generallerin görüşlerine katılıyor. Emekli Tümgeneral Paul D. Eaton da Mart ayı içinde Rumsfeld'in istifasını istemişti. Perşembe günü Ulusal Radyo'ya bir mülakat veren ve Rumsfeld'in istifasını isteyen General Riggs ise, sivil liderlerle anlaşmazlığa düşünce 2004'te Pentagon'dan ayrıldı. Bunun ardından personel kiralanmasında görevini kötüye kullandığı iddiası ile hakkında bir soruşturma başlatıldı.

 

Beyaz Saray'dan Rumsfeld'e tam destek

 

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in verdiği hizmetten ve Irak savaşındaki tutumundan memnun olduğunu açıkladı. Beyaz Saray'ın bu yorumlara yanıtı ise Rumsfeld'e tam destek vermek oldu. Beyaz Saray sözcüleri Scott McClellan Başkan George Bush'un Rumsfeld'in ülkenin savaşta olması gibi zor bir dönemde, işini iyi yaptığına inandığını belirtti. Rumsfeld ise istifa çağrılarını dinleyip dinlemeyeceği sorulduğunda, kısaca "Hayır" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48