banner39

Rumsfeld'e savaş suçu soruşturması

Hukukçular ve insan hakları örgütleri, Rumsfeld hakkında suç duyurusunda bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rumsfeld'e savaş suçu soruşturması

İnsan hakları savunucuları ve hukukçular, ABD'nin eski savunma bakanı Donald Rumsfeld'le ilgili savaş suçu işlemekten soruşturulma açılması için Almanya'da Karlsruhe Federal Savcılığı'na başvurdu.

Almanya merkezli Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği'nin yanı sıra, ABD merkezli Anayasal Haklar Merkezi ve Paris merkezli İnsan Hakları Federasyonu'nun ortaklaşa yaptığı başvuruda, geçen hafta görevinden ayrılan Rumsfeld Irak'taki Ebu Garip hapishanesinde ve ABD'nin Guantanamo kampındaki insan hakları ihlallerindeki sorumluluğu nedeniyle suçlanıyor.

Almanya yasaları, savaş suçlarıyla ilgili nerede ve kim tarafından işlenmiş olursa olsun yasal işlem yapılmasına olanak veriyor.

Bir dönem Ebu Garip'in de dahil olduğu Irak'taki 17 ABD hapishanesini yöneten General Janis Karpinski de hak savunucularının yanında yer alarak tanıklık yapmayı kabul etti.

Suç duyurusunda, ABD'nin eski Beyaz Saray danışmanı ve şimdiki Adalet Bakanı Alberto Gonzales, eski CIA yöneticisi George Tenet ve bazı üst düzey ABD yetkililerinin de adı geçiyor.

Rumsfeld için benzer bir suç duyurusu Almanya'da iki yıl önce reddedilmişti. Ebu Garip'te tutulan 11 Iraklının ve Guantanamo'da tutulan bir Suudi Arabistan yurttaşının avukatlığını üstelenen Wolfgang Kaleck iki yıl önce ABD'de yürüyen bir soruşturma nedeniyle suç duyurusunun reddedildiğini, ama bu kez başvurularının işleme konacağına inandığını söyledi.

Cohn: Rumsfeld birçok savaş suçu işledi

Profesör Marjorie Cohn, geçen hafta
Counterpunch'ta yazdığı yazıda, Rumsfeld'in savaş suçlarını şöyle sıraladı:

Saldırı savaşı: Uluslararası hukukun suç kabul ettiği Irak'a yönelik "saldırı savaşı"nın mimarlarından olmak.

Kasıtlı öldürme: Rumsfeld, birçok kişinin yargısız infazına onay verdi.

İşkenceye onay: İşkenceye, zalimane, insanlık dışı ve kötü muameleye onay vermek.

Cohn, Rumsfeld'in işkence ve öldürme suçlarına doğrudan katılmış olmasa da komuta sorumluluğu doktrini uyarınca bu suçlardan sorumlu tutulabileceğini de ekledi.

 

Kaynak: BİANET

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?