banner15

Rumsfeld'e dava açılıyor

ABD Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Guantanamo üssünde esirlere yapılan işkencede rolü olduğu için Donald Rumsfeld aleyhine dava açıyor.

Rumsfeld'e dava açılıyor

ACLU'nun dava açma kararı, ABD'nin Guantanamo askeri üssündeki esirlere yaptığı muameleye ilişkin Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından hazırlanan raporların açıklanmasından sonra ilan edildi.

FBI tarafından bu hafta açıklanan raporlarda, Kur'an okuduğu için Guantanamo'daki bir esirin kafasının paket bandıyla sarıldığı, bir başkasının aşırı sıcak bir odada tutulmaktan çektiği acı yüzünden kendi saçlarını yolduğu gibi ayrıntılar yer alıyor. Raporlarda, kadın bir gardiyanın, esirlerin cinsel bölgelerine ve yüzlerine adet kanı sürdüğü, esirleri sorgulayanlardan birinin Katolik bir rahip gibi giyinerek bir esiri "vaftiz ettiği" örneklerine yer verildi.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre FBI ajanlarına bilgi veren bazı askeri yetkililer ve Pentagon'a sözleşmeli olarak iş yapan kuruluşların çalışanları, sorgulama tekniklerinin ABD Savunma Bakanlığı tarafından onaylandığını ve onaylayan isimlerin başında Rumsfeld'in de bulunduğunu söylediler. FBI'ın soruşturmasının sonuçları, ACLU tarafından talep edilmesinin ardından kamuoyuna açıklandı.

ABD Başkanı George W. Bush, Ekim 2006'da, agresif sorgulama taktiklerini onaylayan bir karara imza atmıştı. FBI'ın Guantanamo'da olanlara ilişkin kayıtları, FBI'ın 2004 yılında kendi içinde yaptığı bir araştırmanın sonuçları olarak toparlandı.

İsrail bayrağı ile işkence


FBI, 493 çalışanına, FBI'ın politikalarıyla tutarlı olmayacak derecede agresif muameleye tanık olup olmadıkları sorusunu yöneltti. 26 kişi, bu tip uygulamalara tanık olduğunu ifade etti. Raporda, bir FBI ajanının, bir esirin İsrail bayrağı çekilmiş bir odada, aşırı yüksek sesli müzik ve yoğun ışık altında tutulduğunu gördüğü de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48