banner15

Rumsfeld'in Kuş Gribi Vurgunu

Birçok ülkede ölümlere yol açan ve yayılmaya devam eden kuş gribi felaketini, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld kazanca çevirdi. Rumsfeld, hastalığın tek ilacı olarak gösterilen Tamiflu’dan bir yıl içinde 5 milyon dolar kâr sağladı.

Rumsfeld'in Kuş Gribi Vurgunu

Dünyayı kasıp kavuran ve özellikle Asya kıtasında birçok kişinin canından olmasına neden olan kuş gribi (H5N1) virüsü, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e yaradı. Rumsfeld, kendisine ait bioteknik labratuvarlarında kuş gribine karşı geliştirildiği iddia edilen “Tamiflu” ilacından, sadece geçen sene tam 5 milyon dolar kazanç elde etti. Dünya çapındaki hükümetlerin, ölümcül kuş gribi virüsüne karşı aldığı önlemlerin başında gelen Tamiflu ilacının, 60’ı aşkın ülkeye satıldığı ve halen verilen siparişlere Rumsfeld’in şirketinin yetişemediği bildirildi.

ABD Savunma Bakanı Rumsfeld’in California eyaletindeki “Gilead Sciences” adlı biyoteknik şirketinde üretilen Tamiflu ilacının dağıtımı, “yoğun talep” üzerine ilaç tekeli Roche’ye devredilmişti. Halen dünyanın dört bir yanına Tamiflu yetiştiren Roche, ilacın fiyatını ise ilk satılmaya başlandığı günlerdeki fiyatının beş katına çıkarmıştı.

En büyük hissedar

1988-2001 yılları arasında Gilead şirketinin Yönetim Kurulu’nda bulunan 1997-98 yılları arası yönetim kurulu başkanlığı da yapan Rumsfeld, Bush kabinesine katılmasının ardından bioteknik şirketindeki görevini bırakmak zorunda kaldı. Fakat, Rumsfeld Gilead şirketinin halen en büyük hissedarlarından biri. Ölümcül kuş gribi virüsünün ortaya çıkmasından çok az bir süre önce “iflasın” eşiğine gelen, ancak H5N1 virüsüne karşı geliştirdiğini iddia ettiği Tamiflu ilacıyla, “hızlı bir yükselişe geçen” Gilead şirketi, sadece 3 ay içerisinde cirosunu 44.6 milyon dolara çıkardı.

Rumsfeld ise, mal beyanında bulanacağı için kısa bir süre sonra, Gilead şirketindeki bazı hisselerini satmak zorunda kaldı. Fakat buna rağmen, ABD Savunma Bakanı’nın şirketin “yüzde 25’lik paya sahip ortağı” olduğu ve Gilead üzerinden elde ettiği yıllık kazancın açıklanandan çok daha fazla olduğu belirtildi. Rumsfeld’in, 2005 yılı itibarıyla bioteknik şirketinde 95.9 milyon dolarlık pay sahibi olduğu ve sadece geçen sene, ek primlerde de dahil olmak üzere 5 milyon dolar kazandığı ifade edildi. Söz konusu rakama, 2006 ilk çeyreğindeki satışların dahil olmadığına da dikkat çekildi.

Etkili bir ilaç değil

Öte yandan sağlık uzmanları, ölümcül H5N1 virüsüne karşı geliştirilen Tamiflu ilacının, hastalığı yenmek konusunda yetersiz olduğunu, “sadece alındığı durumda, hastalık semptomlarının azaldığını” belirttiler. Hastalığın yayılması halinde dünya çapında 150 milyon kişinin hayatını tehdit edebileceğine dikkat çeken sağlık uzmanları, “Ölümcül H5N1 virüsüne karşı, Tamiflu ile mücadele etmek mümkün değil” diye konuştular.

Bu arada, geçen hafta, Rumsfeld’in Gilead Sciences’taki hisselerine ilişkin, “uzun bir aradan sonra” açıklama yapan bioteknik şirketinin yönetim kurulu, “Savunma Bakanı Rumsfeld’in, şirketteki hisseleri dışında Gilead Sciences ile hiçbir ilgisi yoktur. Rumsfeld’in, Gilead’daki hisselerine ilişkin bilgiler, 2001 yılında Savunma Bakanı olduğunda, ne Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi, ne de Hükümet Etik Ofisi istenmiştir” denildi.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48