banner39

Rus ajanının ölümü araştırılıyor

İngiliz polisi, eski Rus ajanı Alexander Litvinenko’nun ölümüyle ilgili yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, özel güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rus ajanının ölümü araştırılıyor

Polis, özellikle, Litvinenko’nun hastalandığı 1 Kasım tarihine yakın günlerde kimlerle görüştüğünü tespit etmeye çalışıyor. Rusya’dan, olayın aydınlatılması için yardım isteyen İngiliz polisi, Litvinenko’nun kanında, evinde, yemek yediği Japon restoranında ve bir otelde izlerine rastlanan radyoaktif polonyum maddesinin başka insanlar için tehlike oluşturmadığını bildirdi. Polis, ipucu verebileceklerin araması için özel bir telefon hattı da açtı.

Bu arada Litvinenko’nun cesedine henüz otopsi yapılmadığı, radyoaktivite tehlikesi nedeniyle otopsinin geciktiği belirtiliyor.

Eski ajanın ölümüne neden olan polonyum, yüksek oranda radyasyon içeren toksik bir element. Günlük yaşamda tüketilen bazı besin maddeleri ve sigarada da çok düşük miktarda bulunuyor.

Fazla miktardaki polonyum ise öldürücü oluyor.

TUOMİOJA: PUTİN ELİNDEN GELENİ YAPMALI
AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, İngiltere’de zehirlenen eski Rus ajanı Aleksander Litvinenko’nun ölümün etrafındaki esrar perdesinin kalkması için elinden geleni yapmasını istedi.

AB liderleri ve Putin’in Helsinki’de dün yaptığı toplantıya katılan Tuomioja, bu ölümün etrafındaki esrar çözülmezse Rusya’da demokrasinin ve Rusya’nın güvenilirliğinin büyük zarar göreceğini söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?