banner39

Rus Albay, Türk gladyosunu anlattı

Emekli Rus albay, SSCB'nin demirperde kurduğu ordunun bir benzerinin Türkiye'de NATO tarafından kurulduğunu yazdı.

Arşiv 14.06.2010, 14:35 14.06.2010, 16:33
Rus Albay, Türk gladyosunu anlattı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’da makalesi yayınlanan emekli albay Dr. İvan Sergeyeviç Maleviç “demokrasi” perdesi altında gizlenen özel istihbarat birimlerinin teröre destek olduğunu ve askeri darbelere katıldığını iddia etti.

Yazar kısa bir süre önce ABD analiz merkezleri tarafından hazırlanan rapora dikkat çekerek “NATO’nun geleceği bizzat Rusya ile yapılacak iş birliğine bağlı. Her ne kadar Rusya “demokrasinin bulunmadığı” bir ülke olsa da ittifak Rusya'nın yardımı olmadan önündeki tehlikeleri önleyemez.

Rusya’nın NATO projelerine katılımının sağlanması gerekiyor. Ancak bu ülkenin sürekli kontrol altında tutulması ve kendisinin eşit haklara sahip müttefik olarak görülmesini önlemek gerekiyor.”

Emekli Albay İvan Sergeyeviç Maleviç 2008 yılında Daniele Ganser tarafından Almanca olarak yazılan ve İsviçre’de yayınlanan “NATO’nun Avrupa’daki gizli ordusu'' kitabında soğuk savaş döneminde batı Avrupa ülkelerinin tamamında gizli orduların bulunduğunu ve orduların 1990’lı yılların sonunda ortaya çıktığını belirttiği hatırlattı.

Albay Maleviç NATO tarafından kurulan orduların ilk olarak İtalya’da deşifre olduğunu ve siyasi hükümetin kontrolü dışında bulunduğunu belirtti.

NATO orduları e Avrupa ülkelerinin gizli askeri birimleri tarafından idare edildiğini bildiren Albay Maleviç, bu birimler arasında CIA ve Mİ-6 gösterilebiliceğini ifade etti.

Gizli orduların idare edilmesi maksadıyla NATO’nun Brüksel’deki merkezi karargahında “Gizli Birlik İttifakı” isminde gizli komuta merkezi kurulduğunu yazan Maleviç, kuruma ABD generallerinin başkanlık yaptığını kaydetti.

Nato karargahında düzenlenen bu toplantılara CIA temsilcilerinin de katıldığını ifade eden Maleviç, 1971-74 yılları arasında İtalya gizli ordusuna başkanlık yapmış general Serravalle tarafından bu toplantıların doğrulandığını ifade etti.

Gizli ordunun temel görevinin muhtemel Sovyet saldırısını önlemek ve sol güçlerin hükümete gelmesini engellemek olduğunu söyleyen Maleviç,  ordu saflarında bazı ırkçı yapılanmalarında olduğunu kaydetti.

ABD tarafından istenmeyen rejimlerin kurulan bu ordu tarafından  imha edildiğini kaydeden Maleviç, bu stratejik kurumun “en iyi şekilde” İtalya ve Türkiye’de uygulandığını  belirtti.

Maleviç, 1976 yılında Yunanistan gizli ordusu (LOK) darbe yaparak solcu lider Andreas Papendreu’nun hükümete gelmesini engellediğini bildirirken Türkiye’de NATO gizli ordusunun CIA’nın Counter-Guerrilla(Kont-Gerilla) kod ismi ile oluşturulduğunu söyledi.

Maleviç; gizli ordu Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel birimine bağlı idi ve komunizmi önlemek görevini üstlendiğini ve 1960, 1971 ve 1980 darbelerine katıldığını ifade etti.

Kenan Evren’in cumhurbaşkanı olmasından sonra ülke içerisinde tüm terör saldırıları aniden durduğunu söyleyen Maleviç  1961 yılında de-Gaulle’nin devrilmesi için plan yapıldığını da söyledi.

Rus yazar İvan Sergeyeviç gizli ordunun faaliyeti hakkında birçok konunun hala bilinmediğini öne sürdü. Rus Albay'a göre sadece İtalya, Belçika ve İsviçre meclisleri özel komisyon kurarak araştırma yaptı. Özellikle de İtalya’da gizli ordu Gladio’nun CİA ve NATO’nun desteği ile ülke içerisinde terör eylemi düzenlediği aşikar oldu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?