banner39

Rus Anayasa Mahkemesi de reformlara karşı!

Türkiye'deki yargı-siyaset çekişmesinin bir benzeri de Moskova'da yaşanıyor

Arşiv 14.12.2009, 16:00 14.12.2009, 18:56
Rus Anayasa Mahkemesi de reformlara karşı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Anayasa Mahkemesi başkanı Valeri Zorkin yargı sisteminde yapılan 'Medvedev reformları'nı sert ifadelerle eleştirdi.

Rus kamuoyunun demokrasiyi desteklemek ile kaotik ortamın devamı arasında bir tercih yapma durumunda olduğunu savunan Zorkin'in açıklamalarından bir gün sonra kutlanan Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde devlet zirvesinde soğuk rüzgarlar esti.

Medvedev ile Anayasa Mahkemesi başkanı arasındaki soğukluk basının gündemine oturuken, Zorkin bu törende yaptığı konuşmada, içişleri bakanlığı ve yargı sistemini eleştirenleri "halk düşmanı" ilan etti. Rus basını, bu sert açıklamaların eski bir polis albayının mahkemelere yönelik yolsuzluk suçlamalarının ardından geldiğine de dikkat çekti.

Zorkin, içişleri bakanlığının 'çalışanlarını denetleme' adı altında yargı mensuplarının birçoğunu görevden alma projesi planladığını da iddia etti. Benzeri bir projenin seksenli yılların sonunda orduya karşı uygulandığı öne süren Rus Anayasa Mahkemesi başkanı, yapılacak köklü kadro değişiminin 'darbe' niteliği taşıyacağını da savundu.

Öte yandan ülkede artık o dönemdekine benzer bir durumun var olmadığını söyleyen Zorkin, böyle bir kadro değişiminin ülkeyi kaosa sürükleyeceğini iddia etti.

Rus Anayasa Mahkemesi başkanının ifadelerini Nezavisimaya Gazeta'ya değerlendiren Küreselleşme Sorunu Enstitüsü başkanı Mihail Delyagin, ülkedeki "bürokrasi bilincinin" ortaya çıktığını söyledi. Delyagin sert ifadeler kullanan Zorkin'in yeni bir seçim süreci arefesinde olduğunu da hatırlatarak, başkanın ilk adımı kendisinin atarak görevden uzaklaştırılmasını önlemeye çalıştığını savundu.

'MEDVEDEV REFORMLARI'

Rusya devlet başkanı Medvedev göreve geldikten kısa bir süre sonra "reform ve modernize" adını verdiği bir prjeyi gündeme soktu. Zaman zaman Putin'in muhalefeti ile karşılaşmasına rağmen çabalarını sürdüren Medvedev, Kremlin sarayını yönetenlerden bölge valilerine kadar çeşitli görevlere kendisine yakın olan ya da 'bağımsız' olarak nitelenen adayları getirdi.

Son altı ay içinde ise yargı sisteminde reform yapılması çağrısı ile gündeme gelen Medvedev, mahkemelerin verdiği "akıl almaz", "yasa dışı" kararları eleştirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bu söylemin sonucundan çekindiği ve 'savunma mekanizması' ile reform çabalarını sert bir dille eleştirdiği ifade ediliyor. 

Rusya'da devlet başkanının savunduğu bir projeye karşı bu denli sert eleştirilerin ancak konuşan kişinin arkasında Putin varsa yapılabileceği de öne çıkan görüşlerden biri.. Mahkeme başkanı ile polemiğe girmekten kaçınan Medvedev'in 'henüz Putin ile açık bir düelloya hazır olmadığı' iddia ediliyor. 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?