Rus aydını Komunist partiyi destekliyor

Rusya'daki araştırmalar, sermaye ve bürokrasinin iktidar partisini, aydınların ise komunistleri desteklediğini ortaya koydu

Rus aydını Komunist partiyi destekliyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'da iktidardaki Yedinaya Rossiya partisi liderlerinden Duma başkanı Boris Grızlov partisinin “bürokrasi partisi” olmadığını iddia etse de, son yapılan araştırmalar bu görüşü desteklemiyor.

Rus gazetelerinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, iktidar partisini destekleyenler genellikle iş adamı ve devlet memurları.. Komunist parti ise, Rus aydın ve emeklilerinin partisi olarak görülüyor. Yedinaya Rossiya partisinin üyelerinin yüzde 40’ı sanayi ve eğitim alanında çalışırken, üyelerinin yüzde 13’ü de devletin çeşitli birimlerinde görev yapıyor.

Rus uzmanlar, bu dağılımın partinin karar mekanizması içinde yer alması için gerekli olduğunu savunuyor. Parti ve Devlet Duma’sı başkanı Boris Grızlov’a göre de, iktidar partisinin yükümlülük taşıyabilmesi için karar mekanizmasının içinde yer alması gerekiyor. Grızlov, partinin toplam 2 milyon 26 bin üyesinin bulunduğunu, üyelerinin yüzde 8’nin sağlık, yüzde 5.5’nin tarım, yüzde 4.5’nin ise kültür ve sanat alanında çalıştığını ifade etti. Bunun dışında az sayıda öğrenci ve emekli de parti üyesi..

RBK daily gazetesinin haberine göre, üyelik sıralamasında ikinci sırada, 412 bin üye ile “Spravidlivaya Rossiya” (Adil Rusya) partisi bulunuyor. Komunist partinin ise 152 bin 926 üyesi var. Komunist parti liderlerinden Grigori Syonin, parti üyelerinin içinde devlet görevinde bulunan az sayıda insan olduğunu belirtti, üyelerinin yüzde 24.8’nin aydınlardan oluştuğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39