banner39

Rus bakanları liderlerinden daha zengin...

Bazı bakanların Medvedev ve Putin'den çok daha zengin olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Arşiv 09.04.2009, 17:30 09.04.2009, 22:29
Rus bakanları liderlerinden daha zengin...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malvarlığının Rus kamuoyuna açıklancağı haberi halkın merakını Rus Maliye bakanı Aleksey Kudrin'in ne kadar mal varlığına sahip olduğuna çevirmesine yol açtı. Rusya'da çıkan Moskovskiy Komsomoleç gazetesinin haberine göre Başbakan Putin'den sonra bakanlar da mal varlıklarını açıkladı.

Bazı bakanların Medvedev ve Putin'den daha zengin olduğu ortaya çıktı. En zengin bakanlar 369 milyon 944.9 bin ruble gelire sahip olan doğal kaynaklar ve ekoloji bakanı Yuri Trutnev, 20 milyon 610.5 bin gelire sahip İgor Levitin ve 14 milyon 187.2 bin gelir sahibi enerji bakanı Sergey Şmatko oldu. Medvedev'in gelirinin 6 milyon 958.5 bin ruble, Putin'in gelirinin ise 4 milyon 723.23 bin ruble olduğu açıklanmıştı.

Başbakanın basın sözcüsü Dmitri Peskov'un açıklamasına göre gelirin içerisinde sadece maaşlar değil banka hesapları, hisseler, eski işlerinden elde edilen gelirler de gösterildi.

İddiaya göre Trutnev Perm servetini eyaletinde çalıştığı zaman elde etmiş.Trutnev Perm daha önce özel sektörde çalıştığı biliniyordu. Maliye bakanı Aleksey Kudrin'in ise 5 milyon 690.2 bin geliri olduğu ve özel araç dışında hiçbir gayri menkula sahip olmadığı ortaya çıktı. Kudrin'in hanımı ve oğlunun gayrimenkul sahibi olduğu açıklandı. Bakanlar içerisinde özel araca sahip olmayan tek bakanın Dışişleri bakanı Sergey Lavrov olduğu ifade edildi. Açıklamaya göre bakanın ne kendisnini ne de ailesinin özel araca sahip olmadığı ortaya çıktı.

Ancak Rus kamuoyu tarafından devlet başkanı, başbakan ve bakanların mal varlıklarını ve gelirlerini açıklaması yeterli görülmedi. İddiaya göre banka hesaplarının tamamı ve sahip oldukları özel şirket hesapları saklı olarak kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?