banner39

Rus basını: ABD Orta Asya'da yeni eyalet buldu

ABD'nin Kırgızistan'daki askeri üsteki asker sayısını arttırması Rus basınında yankı buldu.

Arşiv 22.03.2010, 16:57 22.03.2010, 18:26
Rus basını: ABD Orta Asya'da yeni eyalet buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Kırgızistan’da askeri varlığını artırma kararı aldı. Rusya ise Medvedev ve Bakiyev’in 2009 yılının Ağustos ayında yapılan ortak açıklamasına rağmen bölgedeki asker sayısını azaltmaya başladı.

Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre Kırgızistan’ın kuzeyinde – Kante- bulunan Rus askeri hava üssüne Mart ayının sonundan başlayarak yeni askerlerin gönderilmesi durdurulacak. Rusya Askeri Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre Kante’de bulunan asker aileleri Rusya’ya geri gönderilmeye hazırlanıyor.

Hava üssünün komutanı albay Vladimir Nosov’un ifadesine göre karar harcamaları azaltmak maksadıyla alındı. Gazete resmi olmayan ODKB (Kollektif Güvenlik ve İş Birliği Örgütü) toplantısında sonra Medvedev ve Bakıyev Kırgızistan’da Rus askerlerinin sayısının artacağını ve yeni askeri birliklerin Özbekistan sınırında yerleştirileceğini beyan etmişti.

Öte yandan Kırgız subaylarının da eğitim görebileceği askeri okulun açılacağı bildirilmişti. Rusların yeni askeri merkezlerinin Batken eyaleti olacağı öne sürülmüştü. Ancak bu açıklamalardan sonra her hangi bir gelişme yaşanmamış ve belirtilen eyaletin ABD’liler tarafından kullanılmağa hazırlandığı bildirildi.

Bu haber hem Kırgız hem de ABD yetkilileri tarafından doğrulandı. İddiaya göre ABD’lilerin bölgede askeri varlığını artırması halk tarafından tepki ile karşılansa da bunun r Bişkek tarafından göz önünde tutulacağı beklenmiyor.

Bölge uzmanı Doç. Dr. Aleksandr Knyazev’in sözlerine göre Rusya ile Kırgızitan arasındaki temel sorun ekonomik anlaşmazlıklara dayanmıyor. Uzman Knyazev ABD’nin bölgede güçlenmesinin Rusya, İran ve Çin aleyhinde yaşanan siyasi ve askeri gelişmelerin sonucu olarak görülmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?