banner39

Rus basınına göre halk muhaliflere destek vermedi

Rusya'da hükümet karşıtı protestoları değerlendiren gazetelere göre muhalifler bekledikleri desteği bulamadı

Arşiv 22.03.2010, 16:46 22.03.2010, 16:46
Rus basınına göre halk muhaliflere destek vermedi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya muhalefet partilerinin geçtiğimiz hafta sonunu “Öfke Günü” ilan etti ve halkı ülkenin çeşitli bölgelerinde hükümet aleyhinde gösterilere davet etti. Rus basınında yer alan haberlere göre, gösteri izni almak için muhalifler valilere muhtemel katılımcı sayılarıyla başvurmuş ve bazı bölgelerde izin alabilmişlerdi. Ancak eylemlere katılanların sayısı muhaliflerin gösterdikleri rakamların altında kaldı.

Nezavisimaya Gazeta’ya açıklama yapan siyasi uzman Dmirti Orlov, şimdilerde Rus halkının dikkatini çekmenin iki yıl öncesine oranla çok daha zor olduğunu belirtti. Orlov'a göre, krizin ilk döneminde halk muhaliflerin davetlerine karşılık verirken, hükümetin aldığı kriz önlemleri işe yaradı ve vatandaşlar muhalefet partilerini yalnız bıraktı.

En kalabalık gösterilerden birisi başkent Moskova’da düzenlendi. Beş yüzden fazla insan bir araya gelerek ulaşım vergilerinin, benzin fiyatlarının artmasını protesto etti. Vladivostok’da ise Komunist parti, Yabloko partisi, Halk Demokrasi Birliği ve TİGR hareketi üyesi iki bine yakın insan şehrin merkez meydanında bir araya geldi. Vladivostok'taki Komunist parti başkanı Vladimir Bespalov, şehir yöneticilerinin gösterinin izinsiz olduğu yönünde yalan haberler yaydığını, bu yüzden de insanların katılımının yeterli düzeyde gerçekleşmediğini savundu. Gösteriye katılanlar Putin ve eyalet valisi Sergey Darkin’in istifasını talep etti.

Basına yansıyan rakamlara göre Rusya’nın toplam 38 şehrinde protesto gösterisi yapıldı ve bu gösterilere toplam 15-20 bin arasında insan katıldı.

Yorumlar (1)
onurozen 13 yıl önce
Rusya'da Putin'in yönetilebilir demokrasisi karşısında komünizm hala yedekte bekletiliyor.Şayet serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecindeki özelleştirmelerden dolayı doğan ve hala daha kapatılamayan kamu zararları halkın refahını etkilemeye devam ederse zannederimki 90 öncesi %100 istihdam ve bedava sosyal yardım düzenine alışmış olan Ruslar ikinci bir komünizm düzenine hayır demiyeceklerdir...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?