banner39

Rus basınına göre Manas üssü Bakiyev'in başını yedi

Kırgızistan'da yaşanan ayaklanmayı değerlendiren Rus basını "Manas üssü, Rusya ile Bakiyev'in yollarını ayırdı" iddiasında

Arşiv 15.04.2010, 13:22 15.04.2010, 13:22
Rus basınına göre Manas üssü Bakiyev'in başını yediABD'nin Bişkek'teki Manas askeri üssüsünün kapatılması ile ilgili tartışmaların, Rusya ile devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in yollarının ayrılmasına neden olduğu iddia edildi.

Rus Kommersant gazetesi geçici hükümetin Manas üssü ile ilgili açıklamalarının Moskova'da olumlu karşılanmadığını öne sürdü. Kommersant gazetesi manşetten verdiği haberde, yeni yönetimin Manas üssünün süresi ile ilgili Washington'a verdiği güvencenin Kremlin tarafından hoş karşılanmadığını illeri sürdü. Moskova'nın bu konularda beklentilerinin farklı olduğunu kaydeden gazetede şu bilgiler yer aldı:

"Rusya, Bakiyev'in devrilmesi sırasında yaşanan kritik saatlerde Kırgız yeni yönetimine azami derecede destek verdi. Bundan yararlanan Bişkek, bu sefer çok boyutlu dış politikadan vazgeçemeyeceğini ima etmeye başladı. Kırgızistan'da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake ile görüşen Roza Otunbayeva yönetimindeki yeni hükümet, ekonomik yardımın yanı sıra Manas üssü konusu da masaya yatırdı."

Kremlin'e yakın bir kaynağın değerlendirmelerine yer veren gazete, " Yeni yönetimin üsle ilgili planları Kremlin'in beklentilerine ciddi şekilde ters düşüyor. Washington'daki düşünce kuruluşu Brookings Institution'da konuşan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Bakiyev'in olup bitenlerden dolayı suçlu olduğunu ifade etti. Rus lider, Bakiyev'in ABD üssünün ülkeden çıkarılması hususunda verdiği sözü tutmamasını da devrilmesinde etkili olduğunu ifade etti. Manas'ın bekası Moskova için hayati mesele. Kremlin ve Bakiyev arasındaki ayrılığın en ana nedeni de bu" yazdı.

Gazeteye göre, Moskova şimdi de Kırgız yönetimine vereceği yardımı yine Manas üssünün kaderiyle ilişkilendiriyor. Şayet bu konuda Bişkek Rusya'nın tutumunu gayet iyi ve doğru anlarsa, Moskova kesenin ağzını daha da açacak.

Kaynak: cha
 

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?