banner39

banner35

Rus basınına göre nükleer zirve başarısız oldu

Washington'daki nükleer güvenlik toplantısını değerlendiren Rus basını, zirveden sonuç çıkmadığını savundu

Arşiv 14.04.2010, 15:36 14.04.2010, 15:36
Rus basınına göre nükleer zirve başarısız olduDünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD başkanıBarack Obama’nın daveti ile Washington’da biraraya gelen 47 ülkenin yöneticileri, dünyanın nükleer güvenlik meselesini masaya yatırdı.

Zirveyi değerlendiren Rus basını, Obama ve Clinton'un toplantıya katılan ülkelerin tamamının liderleri ile yüz yüze görüşme yaptığına dikkat çekti. ABD yönetiminin terör örgütlerinin nükleer silah elde edebileceği ve Kuzey Kore, İran gibi devletlerin dünya kamuoyunu tehdit ettiğini savunduğu aktarıldı.

Rossiyskaya Gazeta’ya konuşan Rus uzmanlar, nükleersiz dünyanın hayal olduğunu ve bunun toplantı sırasında da ortaya çıktığını ifade etti. Katılımcı ülkelerden sadece Güney Afrika nükleer silahtan vazgeçeceğini açıkladı. Ayrıca Rus basını, Beyaz Saray'ın İran'a yaptırım konusunda Çin’i ikna çabalarının sonuca ulaştığını ve Pekin'in BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırım kararını destekleyebileceğini iddia etti.

Şu anda dünyanın dokuz ülkesi nükleer silaha sahip, otuz sekiz ülke ise uranyum zenginleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Rus uzmanlara göre, en önemli sorun nükleer silahların güvenli bir şekilde muhafazasının sağlanması...Nitekim Ukrayna zenginleştirilmiş uranyum kaynağından vazgeçtiğini açıkladı, Şili ise kısa bir süre önce elindeki uranyumu ABD’ye verdi.

İran konusunda da görüş bildiren Rus uzmanlar, bu ülkenin nükleer girişimlerinden asla vazgeçmeği düşünmediğini ve ülke yöneticileri için bunun büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca uzmanlar şu anda hiçbir dünya devletinin İran’a karşı savaş açma riskini göz önüne alamayacağını da iddia etti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?