banner39

Rus basınında Türkiye'nin AB üyeliği yorumu

Obama`nın Türkiye'nin AB üyeliğine destek açıklamaları ile başlayan tartışmaya Rus basını da katıldı

Arşiv 08.04.2009, 16:05 08.04.2009, 16:05
Rus basınında Türkiye'nin AB üyeliği yorumu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus gazetelerinden Nezavisimaya Gazeta'da Stanislav Minin imzasıyla yayımlanan yorumda Obama'nın destek açıklamalarının ardından Sarkozy ve Merkel'in yaptığı hoşnutsuz tavıra dikkat çekildi ve Türkiye'nin üyeliği için konuşmanın erken olduğu kaydedildi.

AB ülkelerinin Türkiye karşıtı çekincelerinin anlaşılabilir olduğu savunulan yorumda, "tavır adil olmasa da subjektif sebeplere dayanıyor. Her bir kurumun kendi üyelik kriterlerini belirlemesi onun en doğal hakkıdır" görüşüne yer verildi.

Yazıda Türkiye'nin Avrupalılığı hakkında şu ifadeler kullanıldı:

"Türkleri Avrupalı olmaları ya da olmamaları da tartışma konusu. Coğrafi, tarihsel ve kültürel açılardan Türklerin Avrupalı olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak önemli olan mesele bu değil. Nitekim Türklerin 1683'de Viyana kapısına dayanmış olması da önemli değil. Bugün Avrupalı demek belli siyasi, ekonomik ve sosyal kurallar içerisinde hareket etmek demektir."

AB' nin henüz Türkiye'nın bu kurallara uygun hareket ettiğini düşünmediği iddia edilen yorumda Türkiye'nin demokratik yapısında, insan hakları ve azınlık hakları konusundaki sıkıntılarına dikkat çekildi. Avrupalı olmak için kıyafetin, yemek kültürünün ya da dinin değiştirilmesi gerekmediği kaydedilen yazıda, hukuka saygılı bir devlet vurgusu yapıldı. Rus yorumcu, Avrupa'nın "Türk usulu İslamlaşması" korkusunu ise "irrasyonel ve duygusal" olarak niteledi.

Siyasi açıdan bakıldığında Türkiye'nin AB üyeliğini batı ülkelerinin yararına olarak değerlendiren yorum, üyeliğin İslam alemi ile ilişkileri normalleştirebilleceğini savundu. Ekonomik konularda ise Turkiye'nin Avrupa'ya yük olacağı ve göç meselesinin sorun olacağı iddialarına yer verildi. "Türkiye'nin Sarkozy ve Merkel gibi siyasilere birçok şeyi ispat etmesi gerekiyor" ifadeleri kullanılan yorumda Türkiye'nin üye olmak için "şimdiki Türkiye" olarak yola devam edemeyeceği görüşü dile getirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?