banner15

Rus dazlakların yeni hedefi darbeymiş

Rus insan hakları kuruluşları Rusya'daki ırkçı grupların 'hedef büyüttüğünü' iddia ediyor

Rus dazlakların yeni hedefi darbeymiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’nın SOVA insan hakları merkezi “Rusya’da radikal milliyetçilik ve 2009 yılı gelişim süreci” raporunda önemli uyarılarda saptamalarda bulundu. Irkçıların artık taktik değiştirdiğini ve başka devletlerin vatandaşlarına değil devlet memurlarına karşı saldırı düzenlediklerini ifade eden rapora göre, artık Rus faşistlerinin hedefi ihtilal yapmak ve Rusya’da “beyazlar hükümeti” kurmak...

Raporda ilk defa 2009 yılı içerisinde dazlakların öldürdüğü insanların sayısında azalma olduğu belirtildi. 2008 yılı saldırılarında 109 kişi öldürülmüş, 486 kişi yaralanmıştı. 2009’da ise 71 kişi ırkçı saldırılar sonucu öldürüldü ve 333 kişi yaralandı.

Rapora göre bu rakamlar emniyet birimlerinin başarısını değil, ırkçıların taktik değiştirerek devlet aleyhinde terör eylemlerine yönelmesinin bir sonucu.

SOVA başkanı Galina Kojevnikova, artık dazlakların yabancıları öldürmekle yetinmediklerini, büyüyen hedefler çerçevesinde polis, mahkeme, ve askeri yetkililerin hedef alındığını savundu. Kojevnikova dazlakların sistem için tehdit haline geldiğini, yetkililere gönderilen mektuplarda "göçmenlerin ülkeden çıkarılmaması durumunda geniş çaplı saldırı yapacakları" tehditleri yer aldığını söyledi.

SOVA başkanı, Rusya’nın ırkçı saldırılar konusunda "Avrupa birincisi" olduğunu da hatırlatarak, yeterli önlem alınmaması durumunda sonuçların herkes açısından vahim olabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48