Rus denizaltıları Ukrayna'ya geri dönüyor

Rus istihbarat ajanlarının ardından Rus denizaltıları da Karadeniz'de eski konumlarına geri dönüyor

Rus denizaltıları Ukrayna'ya geri dönüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Ukrayna’da bulunan Karadeniz askeri filosunu kuvvetlendirme çabalarını sürdürüyor. Rus basınına yansıyan haberlere göre, iki devletin istihbarat birimleri arasında imzalanması beklenene anlaşma şartlarından biri de, Rus askeri denizaltılarının Balaklava’ya geri dönmesi.

Daha önce, Yuşenko döneminde ülkeden çıkarılan FSB çalışanlarının askeri filoya geri döneceği açıklanmıştı. Nezavisimaya Gazeta’nın iddiasına göre, bu konu Putin’le Ukrayna başbakanı Nikolay Azarov arasında yapılan görüşmede gündeme taşındı. Medvedev’in Ukrayna ziyareti sırasında ise Karadeniz filosunun 2042 yılına kadar bölgede varlığının sürdürmesine dair nihai anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Karadeniz filosu komutan yardımcısı Aleksandr Kleçkov, filo için yeni silah ve gemiler temin edileceğini, filoda görev yapanların Sivastopol ve Kırım’ın diğer bölgelerine yerleştirileceğini açıkladı.

Uzmanlar, Rusya başbakanı Putin, genelkurmay başkanı Makarov ve Speçstroy başkanı Nikolay Abroskin’in Ukrayna ziyareti sırasında, filonun içinde sınır gümrük biriminin de oluşturulmasına dair konunun gündeme gelebileceğini iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39