banner39

Rus doğalgazı ruble karşılığında satılacak

Rus hükümetinin ruble ile ticaret yapma isteği konusunda yeni bir açılım daha yaşandı

Arşiv 06.04.2009, 14:51 06.04.2009, 14:51
Rus doğalgazı ruble karşılığında satılacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev geçen yılın sonlarındaki Federal Toplantı'da, petrol ve doğalgazın Rus milli para birimi ruble karşılığında satılması gerektiğini söylemişti. Bu kararı ilk uygulayan Gazprom şirketi oldu. Polonya'nın CP Energia şirketi Gazprom'dan aldığı gaza ruble ile ödeme yapacak.

Uzmanlar ise rublenin sürekli değer kaybetmesinin şirketi zarara sokacağını ve dolar ya da euro karşılığında yapılan satışın daha karlı olacağını düşünüyor. Polonya şirketine ruble karşılığında yapılan satışın istisna teşkil edeceği iddia ediliyor.

CP Energia şirketinden yapılan açıklamada 1 Nisan tarihinden başlayarak ödemenin ruble ile yapılacağı bildirildi. Şu ana kadar şirket euro ile ödeme yapmaktaydı. Şirket başkanı Marçin Buşkovski ruble ile ödeme yapmanın daha uygun olacağını ifade etti. Anlaşma 2009 Nisan ayı ile 2010 yılının Mart ayına kadar yürürlükte olacak. Polonya şirketi bu zaman zarfında 40 milyon rublelik ödeme yapacak.

Rusya resmileri satışları ruble karşılığında yapabilmek için Çin, Vietnam ve Belarus ile görüşmeler yürütüyor. Ayrıca Ukrayna, Moldova, Moğolistan gibi ülkelerle de bu konuda görüşme yapıldı. Ancak şimdiye kadar bu teklifi sadece Vietnam kabul etti. Kısa bir süre içerisinde diğer devletlerin bu konuda olumlu fikir belirtmelerinin imkansız olduğu düşünülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?