Rus gazeteci Müslümanlara baskıyı yaşadı

Rusya'da bir kadın gazeteci Moskova sokaklarını başörtüyle dolaştı, yaşananlara bizzat tanıklık etti

Rus gazeteci Müslümanlara baskıyı yaşadı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Moskova’da düzenlenen metro saldırısından sonra özellikle Müslüman kadınlara karşı çok sayıda saldırı düzenlendi. Örtülü kadınların maruz kaldıkları tacizler ve sokağa çıkmaktan korktukları üzerine Rus basınında yer alan haberler, bir Rus gazeteciyi harekete geçirdi.

Sobesednik gazetesinin kadın muhabiri Yelena Hanyan, başörtülü olarak Moskova sokaklarına çıkmtı ve Müslüman kadınların sorunlarına bizzat tanıklık etmek istedi. Hanyan, bir kaç saat içinde yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

"Bir risk olduğunu bilerek hicabla başkentin merkezi sokaklarına çıktım. Herkesin dikkati üzerimdeydi. Bazıları beni gördüğünde yüzünü çevirerek geri döndü, bazıları da karşı kaldırıma geçmeyi tercih etti. Her ne kadar kimse taş atmasa da, nefret duygusunu hissedebiliyordum.

Metroya indim ve bilet almak istedim. Ancak kasada oturan bayanlardan biri paramı geri vererek bilet vermedi. Diğer satıcı ise biletimi verdikten sonra koşarak bir yerlere gitti. Metronun içinde insanlar benden uzaklaşmaya başladı. Metrodan dışarı çıkmaya karar verdiğimde, polisin bir köpekle beraber peşimde olduğunu fark ettim. Polisin kimlik kontrolünden sonra artık işimi tamamladığıma karar verdim."

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 18:04
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydemir
Aydemir - 11 yıl Önce

Üc gün önce Moskaova`da üc yabanci sokak ortasinda öldürüldü. Rusya 2. kez dagilma yolunda..

banner39