banner39

Rus gazeteler boş sayfadan vazgeçti

İlk sayfayı boş yayınlayacak olan Rus gazeteleri, Medvedev'in garantisyle geri adım attı.

Arşiv 21.05.2008, 12:25 21.05.2008, 14:38
Rus gazeteler boş sayfadan vazgeçti


Rusya'nın çok tirajlı gazeteleri çarşamba günü abonelere gazetelerin ulaşmasında faydalanılan posta hizmetlerinin dört kata kadar zamlanması üzerine ilk sayfalarını boş yayınlayacakları kararı almışlardı. Rus medyası yeni başkan Dmitri Medvedev'e ortak bir mektup yazarak zammın geri alınmasını istedi. Hedeflerine ulaşan gazeteler 'boş sayfa protestosu'nda vazgeçti. Ancak 2009 için herhangi bir garanti alamayan gazeteler endişeli.

Sabah saatlerinde posta pullarına zam gelmesi nedeniyle abonelerine gazetelerini ulaştırmada zorlanacaklarını öne süren Argumenti Faktı, İzvestiya, Moskovskiy Komsomolets, Komsomolskaya Pravda gazeteleri, protesto niteliğinde ilk sayfalarını boş yayınlayacaklarını bildirmişti. Gazeteler, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e gönderdikleri açık mektupta Rusya Posta Hizmetleri'nin uyguladığı zammın toplumun haberleşme hakkının elinden alınması anlamına geldiği, bölgelerde bulunan aboneleri kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacakları belirtilmişti.

Ria Novosti haber ajansına açıklamalarda bulunan "Argumenti i Faktı" gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nikolay Zyatkov, gazetelerin kampanyadan vazgeçtikleri bilgisini doğruladı. Gazeta.ru'ya açıklamada bulunan Moskovskiy Komsomolets gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Pavel Gusev de Devlet Başkanlığı'nın ve İletişim ve Haberleşme Bakanlığı'nın gazetelerin isteklerini yerine getirdiği için protestodan vazgeçtiklerini duyurdu. Bununla birlikte bazı dergiler ve gazeteler taleplerin tam karşılanmadığını, zamdan vazgeçilmesinin 2008'in ikinci yarısı için geçerli olduğunu, 2009 için hiç bir planlamanın yapılamayacağını savunuyor.

Gazeteler ve bazı dergiler ilk sayfada boş bir zemine beş çizgi çekerek protesto sayısı çıkaracaklardı. Rusya'da 50 bine yakın İngiliz taraftarın olduğu ve tüm dünyanın yeni seçilen başkanın demokratik ya da anti-demokratik uygulamalarına dikkat kesildiği günlerde gerçekleşecek protesto eyleminin hayli sansasyonel olması bekleniyordu. Rusya Devlet Başkanı'na ve İletişim ve Haberleşme Komisyonu'na gönderilen mektuba, Moskovskiy Komsomolets gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Pavel Gusev, Argumenti i Faktı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nikolay Zyatkov, Komsomolskaya Pravda gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vladimir Sungorkin, İzvestiya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vladimir Mamontov imza koydu. Ancak yönetim erken davranarak gazetelerin taleplerini dikkate aldı ve yüzde 400'lere varan zamdan 2008 için geri adım attı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?