banner39

Rus gemisini Letonyalı istihbaratçı kaçırmış

Rusya, günlerce konuşulan Arctic Sea gemisinin Leton istihbaratçı işbirliği ile kaçırıldığını iddia etti.

Arşiv 15.06.2010, 17:54 15.06.2010, 18:42
Rus gemisini Letonyalı istihbaratçı kaçırmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova şehir mahkemesi Arctic Sea gemisinin kaçırılmasından Dmitri Savins’i sorumlu tuttu ve Savins'i yedi yıl hapse mahkum etti.

Savins geminin kaçırılmasının Estonyalı iş adamı Eerik-Neyles Kross tarafından sipariş edildiğini iddia etti. Kross on yıl Estonya istihbarat birimine başkanlık yapmıştı. Ancak Kross kendisi bu suçlamaları kabul etmeyerek Rusya’nın kendisinden intikam aldığını belirtti.

 Estonyalı işadamına göre Mihail Saakaşvili’nin danışmanlığını yaptığı için Rusya onu cezalandırmakta. Estonya savcılığı da konu hakkında açıklama yaparak Kross ile korsanlar arasında bağlantının tespit edilmediğini öne sürdü.

Moskova şehir mahkemesi ise Dmitri Savins geminin kaçırılmasını organize ettiğini, “operasyona” katılacak şahısları eğittiğini ileri sürdü. Arctic Sea gemisi 24 Temmuz 2009 yılında İsveç sularında dört Estonya, iki Letonya ve iki Rusya vatandaşı tarafından kaçırılmıştı.

17 Ağustos tarihinde gemi Kara Deniz filosunun muhafız gemileri tarafından kurtarılmış ve korsanlar göz altına alınmıştı. Korsanlardan Andrey Lunov emniyet birimleri ile iş birliği yaptığı için 5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Savins ise sadece Kross’u değil AB vatandaşı olduğunu öne sürdüğü iş adamlarını da suçladı. Kross siparişçiler arasında Almanya’lı iş adamı Sergey Demçenko ve İsrail vatandaşı Aleksey Kerçbur’u gösterdi.

Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya federal savcılığı Savins’ın iddialarının araştırılacağını beyan etti. Savcılığın resmi temsilcisi Vladimir Markin bunun için gerekli milletlerarası girişimlerin yapıldığını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?