banner39

Rus Genelkurmay Başkanı: İran'a saldırı felaket olur

Rusya Genelkurmay Başkanı Makarov, İran'a yönelik herhangi bir saldırının felakete yol açacağını söyledi.

Arşiv 17.02.2010, 19:10 18.02.2010, 09:42
Rus Genelkurmay Başkanı: İran'a saldırı felaket olur

 

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, Polonya'da yerleştirilmek istenen 'Patriot' füzelerinin İran'a karşı olmadığını belirterek, füzelerin Rusya'ya karşı tehdit oluşturduğunu belirtti.

Moskova'da gazetecilere bir araya gelen Genelkurmay Başkanı Makarov, Polonya'yada 'İran'dan gelebilecek olası füze tehdidine karşılık' şeklinde ifade edilerek yerleştirilmesi amaçlanan Patriot füzelerinden dolayı tepki gösterdi. Makarov, "Polonya'ya Patriot füze sistemlerinin yerleştirilmesi İran'a karşı bir amaç taşımıyor. Füzelerin kime yönelik hedeflendiğini biz çok iyi anlıyoruz ve bunu Polonya yönetimine de bildirdik." dedi. 

ABD'nin olası İran saldırısına da değinen Makarov, "Afganistan ve Irak'ta operasyon gerçekleştiren Amerikalılar için İran kampanyası fiyasko ile sonuçlanır." diye konuştu.

Afganistan veya Irak'ta oluşan durumların çözülmesi halinde İran saldırısı olasılığının daha da artabileceğini belirten Makarov, "Şunu anlamalıyız: İran bizim komşumuz. Bu ülke etrafında oluşan tüm olayları çok yakından izliyoruz." açıklamalarında bulundu.

ABD'nin İran tehdidine karşı olarak oluşturulduğunu savunduğu füze kalkanına Moskova kendi güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesi ile karşı çıkıyor. Moskova daha önce ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki füze kalkanı planlarına tepki olarak, Polonya ile sınır Kaliningrad şehrine taktik İskender füzeleri konuşlandırma tehdidinde bulunmuştu. Rusya başlangıçta orta Avrupa'da bir füze savunma sistemi kurulması için dönemin ABD Başkanı Bush tarafından yapılan plandan Barack Obama'nın vazgeçmesini memnuniyetle karşılamıştı. Ancak Obama tarafından önerilen yeni proje gerginliği bir kez daha artırdı.

CLINTON: İRAN'A ASKERİ MÜDAHALE SEÇENEĞİ YOK

 

Rusya'nın açıklamasına ABD'den cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "İran'a karşı yaptırımdan başka bir şey de düşünmüyoruz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, nükleer programı yüzünden İran'a karşı askeri harekat düşünmediklerini söyledi. Arabiye TV'sine demeç veren Clinton, "İran'ın nükleer güç haline gelmesini istemediğimiz aşikar, ama ona karşı yaptırımdan başka bir şey de düşünmüyoruz" dedi.

"İran'ın tutumunu değiştirmesi için uğraşıyoruz" diyen Clinton, "Uluslararası topluluk da İran'a, niyetini belli etme vaktinin geldiğini söylüyor. Tahran'ın kararlarını etkilemek için BM'nin İran'a karşı en sert yaptırımları kararlaştırmasını temin etmeye çabalıyoruz" diye konuştu.

Batılılar, İran'ın nükleer bomba yapmasından çekiniyor, İran ise nükleer programının barışçıl olduğunu söylüyor.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen ise İran'a karşı "hiçbir ihtimalin gözardı edilemeyeceğini" dün söylemiş ve "Bütün ihtimaller derken, askeri seçenekleri de buna dahil ediyorum" demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?