banner15

Rus işçi İsrail'in 500 bin dolarlık silahını çaldı

Rusya'da 'yüzyılın hırsızlığı' adı verilen olayda bir Rus işçi İsrail'in 500 bin dolarlık özel yapım silahlarını çaldı.

Rus işçi İsrail'in 500 bin dolarlık silahını çaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen hafta İsrailli istihbarat yetkilileri ve Rus FSB tarafından Rusya'da yürütülen  silah kaçakçılığına dair soruşturma son buldu. Rus gazetesi Novıye İzvestiya’nın haberine göre İsrail'in Rusya'ya taşıdığı savunma sanayisi fabrikasından toplam değeri 500 bin dolar olan silahın çalındığı belirtildi.

Silahlar İsrail ordusunun özel tim askerleri için hazırlanmıştı. Silahların içerisinde “İyeriho” ve “Çöl kartalı” tapancaları, “Galil” ve “Tavor” otomotik silahları, “Uzi” tabanca-otomatik silahı, keskin nişancı tüfekleri ve diğer askeri malzemeler bulunuyordu.

Soruşturma 18 ay önce Taybe bölgesinde gizli silah deposunun bulunması ile beraber başlamıştı. Soruşturmacılar IWI savunma sanayisine ait fabrikada arama yapmaya başladı. Ancak soruşturmadan bir sonuç alınamadı.  Kısa bir süre önce ise fabrika çalışanlarından birisi polise ifade vererek eski çalışanlarından birisinin kendisine silah kaçakcılığı karşılığında rüşvet teklif ettiğini belirtti.

Polis eski çalışanın bir zamanlar SSCB emniyet birimlerinde görev yapmış ve “Sovyet usulü hırsızlık” yapan 37 yaşlı Sergey Kirjner olduğunu tespit etti. Kirjner alkol bağımlısı olduğu için IWI fabrikasından kovulmuştu. Krijner'le beraber Rişon le-Çion şehrinin mafya grubu ile yakın ilişkisi olan Andrey Gutin’in de yakalandığı da ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48