Rus-Japonya Savaşı başladı

Tarihte bugün; Rus-Japonya Savaşı başladı, Irak'ta subaylar yönetimi ele geçirdi.

Rus-Japonya Savaşı başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus-Japonya Savaşı başladı  (8 Şubat 1904) 

Japonya ile Rusya arasında savaş  çıktı. Kore ve Mançurya üzerindeki nüfuz çekişmesinden kaynaklanan savaşın galibi Japonya oldu. Rus - Japon savaşı  bir Avrupa gücünün modern zamanlarda bir Asya gücü tarafında ilk olarak yenilgiye uğratıldığı askeri bir çarpışmadır. 2. Abdülhamid, Japonya’nın özellikle Rusya karşısında başarılı olacağını öngörmüş, çıkacak bir savaşta Rusları yenilgiye uğratabileceğini tahmin etmişti.

Kız  öğretmen okulu Dar-ül Muallimat açıldı (8 Şubat 1870)

Kız ibtidai ve rüşdiyelerinde (ilk ve orta öğretim) görev alacak öğretmen yetiştirmek için 8 Şubat 1870'de Dar-ül Muallimat açıldı. Osmanlı Devleti'nde, kızlar için ilk ibtidâiye  ve rüştiye mektepleri, 1858 yılında açıldı. 1869 Maârif-i Umûmiyye Nizamnâmesi’nde (Genel Eğitim Yönetmeliği'nde), bu okullara öğretmen yetiştirmek amacıyla bir kız öğretmen okulunun açılması öngörüldü. Okulun açılması, 26 Nisan 1870’te gerçekleşti; Dârülmuallimât adıyla, İstanbul’da Sultanahmet semtinde bir konakta açılan okulda eğitime başlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. dönem seçimleri yapıldı (8 Şubat 1935)

Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. dönem milletvekili seçimleri yapıldı. Cumhuriyet Halk Fırkası (CHF) iktidarı devam ederken 17 kadın milletvekili ilk defa Meclise girdi. Ara seçimlerde bu sayı 18'e ulaştı. Bu dönemde kadın milletvekillerinin meclisteki 395 milletvekiline oranı yüzde 4,5'du.

Sabiha Gökçen'in Kore Savaşı için başvurması (8 Şubat 1951)

Atatürk'ün manevi kızı ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, pilot olarak Kore Savaşı'na katılmak için başvuruda bulundu. Ancak Gökçen'in bu isteği Amerikan ordusunda kadın pilot bulunmaması nedeniyle gerçekleşemedi. Sabiha Gökçen'in bu girişimi batı basının da geniş bir biçimde yer aldı. 

Ünlü dolandırıcı Sülün Osman Bursa'da yakalandı (8 Şubat 1956)

Dolandırıcılar kralı "Sülün Osman" olarak Türk tarihine geçen Osman Ziya Sülün, Bursa'da yakalandı. Sülün Osman adını duyurduğu ilk suçunu 1948 yılında Fatih'te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırarak yaptı. 1950 ve 60'lı yıllardaki işleriyle ün kazanan Sülün Osman, tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını saf vatandaşlara 'satarak' ya da 'kiraya vererek' efsane haline geldi. Galata Köprüsü'nü satmak üzereyken tesadüfen yakalandı.

Gazetelerin sayfa sayısı  sınırlandı (8 Şubat 1956)

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle gazetelerin sayfaları 6'ya indirildi. Piyango ve ikramiyeler de yasaklandı.

Irak'ta subaylar yönetimi ele geçirdi (8 Şubat 1963)

Irak'ta General Abdisselam Arif önderliğindeki Baasçı subaylar yönetimi ele geçirdi, Başbakan Kasım öldürüldü.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35