banner39

Rus Kaliningrad Almanya'ya daha yakın

Şehirde Almanca isimlerin yeniden kullanılması önerisi tartışmaları bir kez daha alevlendirdi

Arşiv 25.03.2010, 16:09 25.03.2010, 16:09
Rus Kaliningrad Almanya'ya daha yakın

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Kaliningrad eyaletinde yerleşim birimlerine eski Almanca isimlerinin geri verilmesi konusu yeniden gündemde.. Eyalet hükümeti bölgeye Almanca ismi olan Tilzit'in verilmesini bir kez daha tartışmaya başladı.

Nezavisimaya Gazeta, kriz dönemlerinde bu meselenin sürekli gündeme taşındığını savundu. Kaliningrad eyaletinde yönetimin tartışmaya açtığı konu bölgedeki iki şehrin birleştirilmesini de içeriyor. Birleşmenin ardından eyaletin Tilzit olarak adlandırılması isteniyor.

Şehrin Almanca ismi dünya tarihine Napaleon ile Rus Çarı 1. Aleksander arasındaki anlaşmanın imzalandığı yer olarak geçmişti. Rus basınına göre, bölgede isimlerin tekrar Almanca olması Rusya için bir tehlike...Komunist Parti Kaliningrad il başkanı İgor Ryovin, yönetimdeki iktidar partisini "Sovyet tarihini insanların hatırasından silmeye çalışmakla" suçladı.

Kaliningrad eyaleti'nin Sovyetler'in hizmetleri sonucu kurulduğunu savunan Ryovin, eyaletin "yabancılaştırılmasına karşı halk hareketi" oluşturulmasını önerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?