banner39

Rus Kommersant'ın başına Azeri gazeteci

HAMAS konusunda Rusya'da doğruları yazan tek bağımsız gazetede görev değişimi gerçekleşti.

Arşiv 14.01.2009, 22:35 15.01.2009, 11:10
Rus Kommersant'ın başına Azeri gazeteci

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın tek bağımsız gazetesi sayılan Kommersant'ın genel yayın yönetmenliğine Azer Mürseliyev getirildi. Mürseliyev, Kommersant gazetesinin önceki genel yayın yönetmeni Andrey Vasilyev'in yardımcısıydı.

1957 Bakü doğumlu olan Mürseliyev, daha önce 'Komsomolskaya Pravda' ve haftalık 'Moskovskiye Novosti' gazetelerinde çalışmıştı.

Komersant gazetesi, kurulduğu günden bu yana tarafsız yayın yapmaya özen gösteren bir gazete olarak biliniyor. Moskova'yı iyi bilen kaynaklar, bunun Rusya'nın 'özel' şartlarında büyük bedel ödemeyi göze almakla aynı olduğunu düşünüyor.

Özellikle Putin'in göreve gelmesi sonrası medya üzerinde inanılmaz bir baskı uygulanmağa başladı ve birçok yayın organı el değiştirdi. Bağımsızlığını korumak isteyen Anna Politikovskaya'nın yazdığı Novaya Gazeta gibi özgür gazeteler ise muhabirleri, sahipleri, yayın yönetmenleri vurularak yola getirilmek istendi. Putin döneminde öldürülan gazeteci sayısı onlarla ifade ediliyor.

Moskova'daki basın piyasasını iyi bilen kaynaklara göre, bugün Rus basınında hiçbir medya kurumu, İsrail aleyhinde yayın
yapmıyor, yapamıyor. Aynı kaynaklar, bazı gazeticiler istisna olmakla birlikte, basın mensupları hakkında da aynı hükümde bulunuyorlar.

İsrail'in Gazze saldırısı geniş bir şekilde Rus gazetelerinin tamamında yer aldı. Ancak dikkat çeken husus Rus medyasının İsrail'in basın sözcülüğüne soyunması ve Gazze'de yaşanan insanlık trajedisine göz yummasıydı.

Rus basını, savaşın sorumlusunu Hamas olarak gösterdi, Hamas'ı hep bir terör organizasyonu olarak lanse etti. Ölen çocukların resimleri ve görüntüleri Rusya'ya ulaşmamış gibi bir görüntü ortaya çıktı.

Rus yetkililer, görünürde barış yanlısı olduğunu beyan ediyorlar, ama İsrail aleyhinde kimsenin ses çıkarmasına müsaade etmiyorlar. Geçtiğimiz günlerde, İsrail aleyhine gösteriyi zorla dağıtan ve çok sayıda kişiyi gözaltına alan Moskova polisi, başka gösteri yapılmasını da yasaklamıştı.

Rus medyasında tek aykırı ses ise Gazze vahşetini olduğu
gibi göstermeğe çalışan Kommersant'tan geldi. Hatta Kommersant, Hamas'dan terör örgütü olarak bahsetmediği için sert tepki de gördü.

Kommersant gazetesinin kurucusu Vladimir Yakovlev, şu anki sahibi ise Özbek asıllı işadamı Alişer Usmanov. Usmanov, yeni genel yayın yönetmeni Azer Mürseliyev'in görevini başarı ile yerine getireceğine emin olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?