Rus Komunist lider:İran'a saldırı üçüncü dünya savaşı çıkarır

Rus Komünist Parti Lideri Zyuganov, İran'a yapılacak bir saldırının üçüncü dünya savaşını çıkaracağını savundu.

Rus Komunist lider:İran'a saldırı üçüncü dünya savaşı çıkarır

İbrahim Ali / Bakü

Rusya Komunist Parti Lideri Gennadiy Zyuganov ABD’nin İran’a saldırması durumunda üçüncü dünya savaşının çıkabileceğini söyledi. Zyuganov, Kremlin sarayının müdahale ederek bunu önlemesi gerektiğini ifade ederek: “Elde olunan haberlere göre ABD Fars körfezinde ortamı hızla germeye başladı. Obama hükümeti Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirliği ve Küveyt’te hava savunma sistemi kurmaya karar verdi. Tüm bunlar, İran aleyhinde yürütülen askeri şantaj özelliği taşımakta ve İran’ı nükleer programından vaz geçirmeyi hedeflemekte,” dedi. 

Zyuganov, bu tür planların ABD'nin İran'a saldırısının bir parçası olduğunu öne sürdü.

 Zyuganov'a göre, dünya İrak ve Afganistan`da yürütülün sömürü savaşından çok daha büyük bir savaş tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Zyuganov, ABD politikalarının başka devlerin de çıkarlarını gözettiklerine dair öne sürdükleri söylemleri de anlamsız kıldığını ifade etti.

"ABD'nin İran'a yönelik savaş politikası Rusya'nın, Ortadoğu ülkelerinin ve tüm çıkarlarını tehdid etmekte" diye sözlerine devam eden Komünist Parti Lideri, Çin`in sorunu diplomatik yollar çözüm teklifini desteklediklerini beyan etti.

Zyuganov, Rusya yöneticilerinden de talepte bulunarak ABDn'in sorumsuz savaş girişimlerinin önlenilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35