banner15

Rus lobisinden çirkin atak

Rusya, ürünlerde kimyasal madde bulunduğu gerekçesiyle Türkiye ile ithalatı durdurabilir.

Rus lobisinden çirkin atak

Rusya'nın Türkiye'den meyve ve sebze ithalatını, ürünlerde ''yasaklanmış kimyasal maddeler'' bulunduğu gerekçesiyle durdurabileceği öne sürüldü.
      Rus Noviye İzvestiya Gazetesi'nde yer alan haberde, bu tür bir yasaklamanın yerli üreticilerin lobi faaliyeti sonucu olabileceği ifade edilirken, ''Rusya'da belli bir miktar para karşılığı böyle bir yasaklama kararı çıkması oldukça kolay'' denildi.
      Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi Başkanı Sergey Dankver, Rus Noviye İzvestiya gazetesine yaptığı açılamada, meyve ve sebze ithalatının durdurulma ihtimalinin, Türkiye'den gelen ürünlerde yasaklanan kimyevi maddelerin bulunmasından dolayı olduğunu söyledi.
      İthal tarım ürünlerinin Rus meyve ve sebze pazarının yarısından çoğunu oluşturduğu belirtilen haberde, ''her yıl yüzde 20 artış sergileyen bu pazara Türk tarım ürünlerinin ithalatının yasaklanması halinde fiyatları oldukça yükseltecek'' denildi.
      Haberde, meyve ve sebze fiyatlarının geçen yıldan beri yüzde 28 oranında arttığı belirtilerek, bu artışa sürekli bazı ülkelerden ithalata getirilen yasakların neden olduğu vurgulandı.
      Yasakların öncelikle Rus tüketiciyi vurduğu belirtilen haberde, ''tarım ürünlerine zam yapılması, enflasyon hedefinin aşılmasına da neden olacak'' denildi.
     
     RÜŞVET İMALI LOBİ FAKTÖRÜ
      Noviye İzvestiya gazetesinin haberinde, Türkiye'den tarım ürünlerinin ithalatının durdulması tehdidinde, yerli üreticilerin Rusya hükümeti nezdindeki lobi faaliyetleri sonucu olabileceğine dikkat çekilerek, ''rüşvetin başını alıp gittiği Rusya'da, memurların belli bir miktar para karşılığında böyle bir yasaklama kararı çıkarması oldukça kolay'' görüşüne yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48