banner39

Rus oligarklar Fransa'dan kaçıyor

Krizden etkilenen Rus oligarklar, Cannes ve Nice sahillerindeki yazlıklarını ucuz fiyata satıyor

Arşiv 09.04.2009, 08:19 09.04.2009, 12:40
Rus oligarklar Fransa'dan kaçıyor

Rus RBC Daily gazetesinde, "Oligarklar Fransa sahillerini terk ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde, Rus milyarderlerin ekonomik kriz yüzünden Fransa sahillerindeki emlaklarını düşük fiyatlardan sattığı belirtilerek, "Krizin başından bu yana yüzde 10-20 değer kaybeden Fransız emlaklarından satışından bu şartlarda bile çok para elde edilebilir. Cannes sahillerinde en basit villanın metre karesi 3-7 bin avro arasında değişirken, lüks villaların metrekare fiyatı ise 10-25 bin avroya ulaşmakta" denildi.

Kriz öncesinde Cannes sahillerindeki emlakların en gözde müşterilerinin Rus zenginler olduğu ancak şimdi Rus zenginlerinin paralarının tükendiği belirtilen haberde, bunun en açık örneğinin Rus oligark Mihail Prohorov'un Nice yakınlarındaki 500 milyon avroya satın almayı planladığı villadan vazgeçmesi olduğu kaydedildi.

Haberde, bu miktarda paranın Rusya'nın en zengin adamı seçilen ve "Nikel Kralı" adı verilen Prohov'a bile fazla geldiği ifade edilerek, Fransız yasalarına göre Prohov'un villa için ödediği 39 milyon avroluk kaparonun da yandığı vurgulandı.Fransız "Barnes" emlak acentasından gazeteye yapılan açıklamada, Rusları artık emlak almaktan vazgeçtiği, hatta eskiden satın aldıkları evleri de satışa çıkarttıkları belirtilerek, "Satışa çıkardıkları evler için satın aldıkları fiyatın defalarca altında bir para istiyorlar" denildi.

Gazete, krizden dolayı 10 milyar dolardan fazla para kaybeden İngiliz Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abramoviç'in bile Fransa'daki 20 milyon avroluk villasını satmaya çalıştığı kaydedildi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?