Rus ordusu geçmişe baktı, geleceği konuştu

Rus ordusunun tarihini ortaya koyan serginin açılışında bugünkü durum ve geleceğe yönelik endişeler konuşuldu

Rus ordusu geçmişe baktı, geleceği konuştu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın askeri tarihi için önemli bir gelişme olarak kabul edilen Kremlin Sarayı yakınlarındaki Merkezi Sergi salonundaki “Ordu ve Toplum” sergisi, Rus ordusunun yarını hakkında tartışmaları da beraberinde getirdi.

Rusya savunma bakanlığı ve 21.Yüzyıl Bilimi fonu tarafından organize edilen serginin açılışına, SSCB savunma bakanı Dmitri Yazov ve Askeri Bilimler Akademisi başkanı orgeneral Mahmut Gareyev de katıldı. Uzmanlar son yıllarda Rusya’da benzeri bir serginin açılmadığına dikkat çekerken, sergiye katılan üst düzey askeri yetkililerin ve emekli generallerin, ordunun tarihinden ziyade günümüzdeki konumunu konuştuğu ifade edildi.

Rusya Askerler Birliği (OPSB) başkanı Oleg Şvedkov, Uzak Doğu eyaletinde hizmet veren subayların sıkıntılarını gündeme getiriken, modernizasyon kapsamındaki değişikliklerle ilgili rahatsızlıkların ve tekliflerin Savunma Bakanlığı yetkilisi Nikita Mihalkov'a iletildiğini söyledi. Pskov Gaziler Birliği başkanı Yuri Sosedev ise, şu anda Rus ordusunda eğitim subaylarının yok denilecek kadar az olduğunu belirtti.

Savunma bakanı Anatoli Serdyukov'un ordu reformunun büyük bir başarı ile devam ettiğini açıklamasına rağmen, askeri uzmanlar bu beyanları gerçekçi bulmadı. Uzmanların çoğunun ortak görüşü, Rus ordusunda yürütülen reform çalışmalarının askeri gücü azalttığı ve ordu içinde huzurluğu artırmaya devam ettiği yönünde oldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:01
banner53
YORUM EKLE

banner39