'Rus ordusu Kafkasya'ya dönüyor'

Kafkasya'da son dönemde yaşanan çatışmalardan dolayı Rus ordusunun bölgeye döneceği iddia edildi.

'Rus ordusu Kafkasya'ya dönüyor'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nezavisimaya Gazeta yazarı Vladimir Muhin son günlerde Kuzey Kafkasya’da yaşanan olayları değerlendirerek geniş çaplı askeri operasyonların tekrar başlatılabileceğini öne sürdü. Muhin'e göre direnişçi gruplarının modern silahlar kullanması ve giderek daha organize bir şekilde savaşması Rus ordusundan büyük sorunlar yaşatacak. Ayrıca ilk baharın gelmesiyle beraber çatışmaların sayısında büyük bir artış yaşanacak.

Yazar Çeçenistan’daki son askeri operasyonda ağır silahların kullanılmasına ve Dağıstan’daki emniyet müdürü Magomedov’a karşı düzenlenen saldırılarda direnişçilerin kullandığı silahlara dikkat çekti.

Ağır silahların kullanılmasını savaşın genişlemesi olarak göreb Muhin direnişçilerin Rus yapımı modern Kaleşnikov otomotik silahlarını ve direnişçilerin özel zırhları delen  kurşunları neden bulduklarını sorguladı.

Yazarın iddiasına göre bu tür kurşunlar “piyasada” çok zor bulunuyor ve Rus ordusunda onlardan sadece özel askeri operasyon durumunda kullanılıyor.

Ayrıca Muhin Rus ordusu 2006 yılında Çeçenistan’da ağır silahları operasyon sırasında kullanmamış ve bununla da savaşın bittiğini göstermek istemişti. Ancak 2010 yılında artileryanın kullanılmağa başlaması bölgede direnişçilerin daha kesin hedefler belirleyerek hareket ettiğini ortaya koyuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35