banner39

Rus pilota film gibi kurtarma-VİDEO

Fethiye'de kayalıklara düşen Rus pilotun askeri helikopterle kurtarılma anı kameralar tarafından kaydedildi.

Arşiv 29.09.2009, 17:32 29.09.2009, 17:32
Rus pilota film gibi kurtarma-VİDEO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde kayalıklara düşen Rus pilotun askeri helikopterle kurtarılma anı kameralar tarafından kaydedildi. Türk pilotlarının yardımı ile gerçekleştirilen kurtarma operasyonu filmleri aratmayan görüntülere sahne oldu.

Bin 900 metre rakımlı Babadağı'ndan havalandıktan kısa süre sonra gözden kaybolan Rus pilot Alexey Golovanov, kayalıklara asılı vaziyette bulundu. Sol kalça kemiğinde kırık olduğu için yerinden hareket edemeyen Rus Golovanov'un imdadına aynı yerde uçuş yapan Türk pilotları koştu. Olayın duyulmasının ardından bölgeye Askeri Helikopter sevk edildi.

Helikopterin gelmesiyle birlikte Rus pilot için filmleri aratmayan bir kurtarma operasyonu başladı. Önce ateş yakarak yerlerini helikoptere bildiren pilotlar daha sonra bir sağlıkçı gibi yaralıyla ilgilendi. Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'ndan kalkan helikopter, Babadağı'nın bin 700 metre rakımına indi. Buradan da Rus turisti bulan Türk pilotlarının kaza yerinde yaktığı ateşten faydalanarak olay yerine hareket eden helikopter, uzun süre yaralı pilotu kurtarmaya çalıştı. Rus pilotun düştüğü yerin kayalık ve ağaçlık olması nedeniyle yaralıyı bir türlü alamayan helikopter yeniden bin 700 metreye iniş yaptı. Helikopter devre dışı kalınca yaralı turist, diğer pilotlar tarafından yaklaşık 2 saat süren bir mücadelenin ardından kurtarılabildi. Pilotların omzunda boş bir araziye taşınan Alexey Golovanov, olay yerine yeniden gelen helikopterden indirilen sedyeye yatırıldı. Sedyeye sıkıca bağlandıktan sonra iple helikoptere çekilen Rus pilot, helikopterin rüzgarıyla bir ara düşme tehlikesi geçirdi. Her şeye rağmen helikoptere alınan yaralı, Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?