Rus polisi Putin muhaliflerine acımadı: 200 gözaltı

Rusya Başbakanı Putin'i protesto eden Öteki Rusya hareketine mensup 200 kişi gözaltına alındı.

Rus polisi Putin muhaliflerine acımadı: 200 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in insanların protesto gösterisi yapmalarının hakları olduğunu savunduğu açıklamalarından iki gün sonra gerçekleşen 'Öteki Rusya' taraftarlarının gösterisine, polis müdahale etti.

Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde 'Rezalet!' ve 'Putin'siz Rusya!' sloganları atarak toplanan göstericilere polis izin vermedi. İki şehirde yaklaşık binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde polis 200'e yakın göstericiyi gözaltına aldı. Göstericiler Anayasa'nın 31. maddesinde yer alan toplanma ve protesto gösterisi yapma özgürlüğünü desteklemek amacı ile her ayın 31'inde caddeleri protesto alanına çeviriyor.

Moskova'da Mayakovskaya Metro'nun çevresinde toplanan göstericilerin karşısında yaşları 18'in altında bin 500 kadar Kremlin yanlısı gruplardan gençlerin toplanması ve müzik eşliğinde kan bağışında bulunmaları dikkat çekti.

Rusya'nın 40'dan fazla bölgesinde de 'Öteki Rusya Hareketi'nin öncülüğünde gösteriler yapıldı. Kemerova bölgesinde polis 10 göstericiyi göz altına alırken, diğer bölgelerde polis gösterilere müdahalede bulunmadı.

Rusya Federal Ombudsman'ı Vladimir Lukin Mayakovskaya Metro'da basına yaptığı açıklamada Kremlin yanlısı grubun kan bağışı kampanyasına izin verilmesini, ancak karşıt grupların gösterilerine izin verilmemesini eleştirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 12:28
banner53
YORUM EKLE

banner39