banner15

Rus savcılığı Müslümanlara baskıyı artırıyor

'Radikallik' gerekçesiyle yasaklanan kitaplar listesi gittikçe kabarıyor

Rus savcılığı Müslümanlara baskıyı artırıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’nın Uzak Doğu eyaleti savcılığı 2009 yılı 'radikal faaliyetler' raporunu yayımladı.

Raporda savcılık yetkililerinin Zekat, oruç gibi ibadetler hakkında yazılan İslami kitapları yasaklaması 2009 yılının başarılı faaliyeti olarak gösterildi. Bölgede bu kararla "huzur ve sükunet" sağlanmasına katkıda bulunulduğu iddia edilen savcılık raporunda, radikal faaliyetleri önlemek maksadıyla televizyon programlarının, yayınların ve internet sitelerinin denetim altında tutulduğu ve Yakutya Cumhuriyetinde, Primorski ve Habarovski eyaletlerinde radikal yayınlara el konulduğu bildirildi.

Yasaklanan kitaplar arasında “Bu haramdır: İslam’da En Büyük Günahlar”, “Zekat ve İslam’daki Önemi" ile "Ramazan Orucu ve Müslümanlar Açısından Önemi ” gibi kitaplar da yer aldı.

Yasaklanan kitapların içerisinde Azeri asıllı ilahiyatçı Elmir Kuliyev’in kitapları da bulunmakta. Elmir Kuliyev Kur’an-i Kerim’i de Rusça çevirmişti ve bu çeviri birçok uzman tarafından Rusça'daki en iyi Kuran tercümesi olarak değerlendiriliyor.

Her yıl daha fazla İslami kitap mahkemelerce yasaklanırken, Müslümanların ve hukuk savunucularının tepkisi henüz bir sonuç vermedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 13:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48