banner39

Rus soygunlarında polis parmağı iddiası

Son dönemde polis kıyafetli kişilerce gerçekleştirilen soygunlarda gerçek polislerin yer aldığı iddia edildi

Arşiv 06.04.2009, 12:49 06.04.2009, 12:49
Rus soygunlarında polis parmağı iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya`nın Vnukovo havaalanında gerçekleştirilen bir soygun Rus basınında bir süredir devam eden iddiaları yeniden alevlendirdi. Üzerlerinde polis elbisesi bulunan şahıslar 24 saniye içerisinde Mahaçkale –Moskova uçuşunu gerçekleştiren insanları soydu. Bu soygun Rus özel birimleri etrafındaki tartışmaların tekrar alevlenmesine sebep oldu. Uzmanlar polis operasyonu ile çete baskını arasında fark bulunmadığını öne sürüyor.

Savcılık yetkililerine göre, soyguna eski özel birim çalışanları da katılmış olabilir. Hatta onlar arasında şu anda görevde bulunan şahıslar olabileceği de öne sürülüyor. İddaya göre sadece polislerin içerisinde olan insanlar bu kadar "etkili bir operasyon" düzenleyebilir.

Benzer soygun Şubat ayında da yapılmış ve bölgesel bankalardan birisine ait olduğu ileri sürülen 43 milyon ruble çalınmıştı. Vnukova soygununda da tahminen aynı oranda zarar verildiği ifade ediliyor.

Bu gelişmeler Rusya vatandaşlarını özel birim ve emniyet çalışanlarını tehdit unsuru olarak görmelerine sebep olmakta. Savcılık yetkililerinin yaptığı açıklamalarda ise emniyet görevlileri arasında suç oranında artış açıkça dile getiriliyor. Rusya'da güvenlik birimlerinin mafya düzeni ile faaliyet gösterdiği, insanların haraca bağlandığı, özellikle de Orta Asya ve Kafkasya kökenlilere karşı sayısız suç işlendiği öne sürülüyor.

Rusya'da çalışan BDT ülke vatandaşlarının Rus polisi tarafından sürekli tacize uğradığı, mal ve can güvenliğinin olmadığı da bilinmekte. Son dönemde aydınlanan olaylardan birinde ise polisin bir Çin vatandaşını göz altına alarak diğer Çinlilerden haraç aldığını ortaya çıkardı. Bu skandal gelişme sonrasında emniyet teşkilatının yeniden düzenleneceği öne sürülse de benzer eylemlerin devam ettiği gözlemleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?