banner15

Rus uzman: Türkiye Rusya arasında artık siyaset de var!

Rus uzman Demidenko'ya göre, Türkiye Rusya görüşmelerinde sadece ekonomi değil bölge de masaya yatırılıyor.

Rus uzman: Türkiye Rusya arasında artık siyaset de var!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye - Rusya görüşmelerinde sadece ekonomi ve enerji değil, Kafkasya da masaya yatırılacak.

Moskova'da yayınlanan Pravda gazetesine konuşan Moskova Stratejik Değerlendirmeler ve Araştırmalar Merkezi uzmanı Sergey Demidenko'ya göre, Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinin esas hedefi, enerji nakil hatlarıydı, ama görüşmelerde bölgedeki siyasi sorunlar da masaya gelecek. Çünkü, Türkiye hem Ortadoğu hem de Kafkasya'daki en önemli siyasi aktörlerden biri.

Demidenko şunları söyledi: "70 milyonluk Türkiye hem Orta Doğu hem de Kafkasların önemli aktörü. Dolayısıyla da onunla konuşacak çok ortak konumuz bulunmakta. Hem Orta Doğu hem de İran'da seçim sonrasında yaşananların konuşulması gerekiyor. Konuşmamız gereken çok konu bulunmakta. Ancak en fazla Kafkasya dikkat merkezinde olacak. Geçen yıl Güney Osetya savaşından sonra başbakan Erdoğan Kafkasya Barış ve İş Birliği teşkilatının kurulmasını teklif etti. Bu projeye Rusya ve Türkiye dışında tüm Güney Kafkasya ülkelerinin katılması gerekiyor. Her iki ülkenin de saatlerini bu soruna göre ayarlaması gerekiyor. Türkiye için Dağlık Karabağ meselesi özel bir yer sahip. Ayrıca Ermenilerin soykırım iddiaları ve Ermenistan ile sınırların açılması meselesi de gündemde. Rusya Karabağ meselesinde en önemli arabuluculardan birisi. Dolayısıyla da bu meselede konuşacak çok şeyin olduğu ortada."

İki ülke arasında geçmişte yaşanan çok sayıda savaşa da dikkat çeken Sergey Demidenko sözlerine rdaha sonra şöyle devam etti: "Şuna dikkat edelim: 1941-45 gibi korkunç bir savaş yaşayan Almanya ile Rusya'nın bugün normal ilişkiler içerisinde olması ve eski savaşın bir engel teşkil etmemesi her şeyi fazlasıyla açıklamaktadır. Ayrıca Almanya ile Rusya'nın ilişkilerin bugün üst düzeyde olmasının özellikle belirtilmesinde fazyda var. Türkiye ile ilişkilerde de benzer şey söz konusu: tarih bu meseleye önemli bir etki yapamaz. Ancak Türkiye'nin Kafkaslar ve Orta Asya'da etkisini artırmağa çalışması başka bir meseledir. Rusya bu süreci endişe ile takip etmekte. Rusya 'haklı' olarak bölgeyi kendi etki alanı içerisinde değerlendirmekte. Ancak Türkiye'nin faaliyetleri en azından şimdilik ilişkilerin kötüleşmesine neden olacak düzeyde değildir. Rusya hem Orta Doğu hem de Kafkaslarda aktif bir şekilde yer almak istiyor. Biz müttefike ve işbirliği yapabileceğimiz ülkelere muhtaç durumdayız. Bunun için de yüzümüzü Türkiye'ye dönmüş bulunuyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 18:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35