Rus uzmanlara göre Medvedev gidici değil

İki yıl önce göreve geldiğinde Putin'in emanetçisi olarak görülen Medvedev'e, artık başkanlık koltuğunda kalıcı olarak bakılıyor.

Rus uzmanlara göre Medvedev gidici değil

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Medvedev’in başkanlık görevine başlamasının üzerinden iki yıl geçti. İlk dönemde onu "Putin’in varisi" konumunda olduğu ve kısa bir süre içinde görevi devredeceği tartışılırken, bugün Rusya'da farklı görüşler öne çıkıyor.

Rus aydınları, siyasileri ve yazarları 2012 yılında görev süresi tamamlanacak olan Medvedev’in bir dönem daha başkan olabileceğini iddia ediyor. Rus basınında yer alan yorumlara göre, Medvedev her şeye sıfırdan başladı ve kamuoyunun desteğini kazanmak için yoğun çaba sarfetti. Rusya liderinin artan etkisinin bir dönem daha başkan olabileceği yönündeki fikirleri güçlendirdiği ifade ediliyor.

Medvedev kısa bir süre önce de, dört yıllık başkanlık süresinin yeterli olmadığını ve bu sürenin altı yıla çıkarılmasını teklif etmişti. Dört yılın, önemli projelerin hazırlanması ve gerçekleşmesi için kısa bir süre olduğunu savundu. Medvedev başkanlığının en önemli özellikleri ABD ile nükleer anlaşma, ekonominin modernizasyon çabaları, ordu ve emniyet birimlerinin yeniden yapılandırılması, seçim sistemine getirilen yeni düzenleme olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, Medvedev'in halka "yolsuzluk ve rüşvetin normal olmadığını" ispat etmeye çalıştığını da ifade ediyor. Seçim yasasındaki değişimin, mevcut hükümetin “alternatifinin ortadan kalkmasına” hizmet ettiği de bir başka görüş..İktidar partisi ve kurmaylarının siyasi rakiplerini başarılı bir şekilde safdışı etmeyi başardığı iddia ediliyor.

Levada Sosyo-Politik Araştırmalar Merkezi başkanı Boris Dubin, Rusların hükümetin kararlarını kabul etmeye hazır olduğunu, değişimi değil mevcut rejimin korunmasını istediğini savunanlardan... Ona göre, siyasi parti liderleri kamuoyu tarafından ciddiye alınmıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 14:04
banner53
YORUM EKLE

banner39