Rus uzmanlardan çevre teklifi: Atom bombası atalım

Rus uzmanlar denizlere karışan petrol sızıntısına karşı en ilginç çözüm yöntemini ileri sürdü.

Rus uzmanlardan çevre teklifi: Atom bombası atalım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletlerinin Meksika Körfezinde meydana gelen çevre faciası sonucu, hergün 800.000 litre ham petrol denize akıyor. Şimdiye kadar denizin daha fazla kirletilmemesi için kesin bir çözüm bulunamadı. Petrol platformunu işleten BP tüm dünyaya çağrıda bulunarak çözüm için öneriler beklediğini duyurdu ve bunun için bir de www.deepwaterhorizonresponse.com  adresli internet sayfası düzenledi.

Şimdiye kadar yapılan tekliflerden bir çoğu çok saçma bulunurken, birçoğunun da konuyla hiç ilgisinin olmadığı tesbit edildi. BP’ye yapılan önerilerden en ilginci ise Rus uzmanlardan geldi. Rus uzmanlar petrol kuyusuna bir atom bombası atılarak akıntının durdurulabileceğini iddia ediyorlar. Sovyetler idaresinde beş sefer bu çarenin uygulandığını söyleyen uzmanlar, sadece bir seferinde başarılı olunamadığını bildirdiler.

Rus uzmanların planına göre 30.000 ton TNT, akıntının olduğu petrol kuyu bölgesinde patlatılırsa, oradaki kayalıkların parçalanması sonucu kuyu tamamen kapanacak ve akıntı da böylece duracak. Şimdiye kadar Amerikan yetkililerden ve BP’den Rus teklifine bir cevap gelmedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:54
banner53
YORUM EKLE

banner39