Rus vekil istedi, Kardavi fetva yayınladı

Dünya Alimler Birliği başkanı Kardavi, Rus vekilin talebi üzerine uyuşturucunun haram olduğuna dair fetva yayınladı

Rus vekil istedi, Kardavi fetva yayınladı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya tarihinde ilk defa bir devlet yetkilisi Müslüman bir din adamından "fetva" istedi. Ülkeyi felakete götüren uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele etmeye çalışan Rusya'da, Uluslararası Meclis Komisyonu üyesi milletvekili Semyon Bagdasarov, çareyi Dünya Alimler Birliği başkanı Yusuf el-Kardavi’ye başvurmakta buldu.

Bagdasarov, Kardavi'ye bir mektup göndererek, uyuşturucu kullanımı ve satışı konusundaki mücadeleye destek sağlayacak bir "fetva" talep etti. Yusuf el-Kardavi milletvekilinin talebi üzerine yayınladığı açıklamada, "uyuşturucu ticareti yapanların cezası ölümdür" ifadesini kullandı.

Rus milletvekilinin Kardavi'ye gönderdiği mektupta özetle şu ifadeler yer aldı:

semyon-bagdasarov-rusmilletvekili.jpg

"Dünya Alimler Birliğinin başkanı şeyh doktor Yusuf el-Kardavi’ye,
Uyuşturucunun her türlüsü, kullanıcısının ruhunda ve bedeninde yıkıcı etki bırakıyor. Onu bir caniye, tacizciye, hırsıza çeviriyor. Önemli mali kayıplara ve maneviyatsızlığın yaygınlaşmasına hizmet ediyor. Son yıllarda bu şerrin sonucu dünyanın birçok ülkesinde kendini göstermeye başladı. Bu ülkeler içerisinde Rusya Federasyonu da bulunmakta.

Size sadece birkaç örnek aktarayım. Afganistan’da üretilen eroinin yüzde 21’i Rusya’ya geliyor. Her yıl 30-40 bin kişi, bunlar arasında Müslümanlar da bulunmakta, uyuşturucu yüzünden hayatını kaybediyor. Son dönemde Dağıstan’da uyuşturucu bağımlılarının sayısı ikiye katlandı.

Hem uyuşturucu kullanıcıları hem de onun yaygınlaşmasına hizmet edenlerin şer’i hükmü hakkında bir fetva vermeyinizi rica ediyorum.

Rusya Federasyonu Devlet Duma’sı milletvekili S.A.Bagdasarov"


Kardavi'nin bu mektup üzerine yayınladığı mesajda ise özetle şu görüşler yer aldı:

"Uyuşturucu ve onu yaygınlaştıran şahısların cezası hakkında:

Müslümanların icma görüşüne göre uyuşturucunun her türlüsü haramdır. Bu hüküm aşağıdaki delillerle desteklenmiştir:

uyusturucu.jpg

1- Bu maddeler alkol özelliği taşır ve insanın bilincinin kaybolmasına yol açar.

2- "Uyuşturucu" etki taşıyan maddeler haramdır.

3- İslam'da hem zararlı hem de zarara vesile olan maddeler haram sayılır.

Uyuşturucu imalı ve satışı yapan insanların cezası ölümdür. Bunu yapanlar yeryüzünde fesat çıkarmak isteyen insanlardır."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 15:29
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdem
erdem - 11 yıl Önce

tamamda şimdi bu fetva kim için müslümanlar içinse müslümanın zaten uyuşturucuyla işi olmaz, yok hristiyanlar içinse zaten hristiyanlar Karadavi hocayı dikkate almaz. Eyyamcılar içinse onların zaten ilahları nefisleri olmuş Hocayı yine takmazlar. Hasılı fetva ne işe yarar onu bilmiyorum. Hoca, afganistan uyuşturucu ticaretini elinde tutan conilere karşı topyekün cihad fetvası verse daha yararlı olur kanaatindeyim ama onun içinde biraz yürek lazım. vesselam

banner39