banner15

Ruslar bu yıl 9 Mayıs'ı farklı kutluyor

Hitler'in yenilmesini simgeleyen 9 Mayıs, bu yıl Rusya'da çok farklı.

Ruslar bu yıl 9 Mayıs'ı farklı kutluyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün eski Sovyet ülkeleri Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerinde 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlanıyor. Bugün, Ruslar ve bu ülke hakları için önemli bir gün. 1945'te Hitler Almanya'sının yenilmesini simgeleyen 9 Mayıs, bu sene Rusya'da çok farklı kutlanıyor.

Medvedev ve Putin, yeni sıfatlarıyla ilk kez kutluyorlar bu bayramı. Tankların Sovyet döneminden sonra ilk kez Kızıl Meydan'a çıkıyor olması da tüm dünyanın gözünü Moskova'ya çevirmesine neden oluyor.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'nın aldığı karara göre, bugünkü kutlamalarda Topol-M füzeleri ve diğer modern-teknolojik silahlar da geçit resminde sergilenecek. Tanklar, Sovyet döneminden sonra ilk kez Kızıl Meydan'a inmiş olacak.

6 bin ordu mensubunun katılacağı askeri geçit töreninde, yeni tasarlanan askeri üniformaların da da ilk kez sergilenmesi bekleniyor.

Rusya halkı için oldukça önemli bir yere sahip olan 9 Mayıs'ta, kutlamalara hiçbir şekilde gölge düşürülmesine de izin verilmiyor. Muhtemel bir yağmurlu havanın bayram kutlamalarına engel olmaması için Rusya hava kuvvetlerine ait 12 uçak Moskova üzerindeki tüm yağmur bulutlarını dağıttı. Moskova, yağışsız bir günde bayramı kutluyor.

Zafer Günü'nün hemen öncesinde devletin zirvesindeki devir-teslimin de gerçekleşmesi ile Rusya, tüm dünyaya gövde gösterisi yapacak. Başkan Medvedev ve Başbakan Putin, füzeli, tanklı kutlamalarda gerekli yerlere gerekli mesajları vermiş olacak.

Sovyetler Birliği 9 Mayıs 1945'te zafere ulaşana kadar tam 25 milyon can verdi. Zafer, Rusya'nın yanı sıra eski Sovyet ülkelerinde de kutlanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35