Ruslar çocuklarının Kafkasya'da asker olmasına karşı

Zorunlu askerlik uygulamasının başlamasıyla Ruslar arasında endişe arttı

Ruslar çocuklarının Kafkasya'da asker olmasına karşı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’da zorunlu askeri hizmete alınma döneminin başlaması ile beraber vatandaşların rahatsızlığı da yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Nezavisimaya Gazeta’nın Rusya Genelkurmay Başkanlığına dayandırdığı habere göre, Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya’daki askeri birliklere sadece sözleşmeli askerler değil, zorunlu askeri hizmete başlayan asker ve çavuşlar da gönderilecek. Böylece Kuzey Kafkasya’da sözleşmeli askerlerin sayısının da önemli ölçüde azaltılması bekleniyor.

Rusya Savunma bakanlığının daha önceki açıklamalarında Kuzey Kafkasya’ya zorunlu askerlik yapanların gönderilmeyeceği belirtilmişti, ancak yeni bilgiler bu açıklamayı yalanlar nitelikte.. Rusya Genelkurmay başkanı orgeneral Nikolay Makarov ise, profesyonel ordu düzenine geçmeden önce sözleşmeli askerlerin sayısının azaltılması gerektiğini ve yaklaşık 3 yıllık hazırlık döneminde ordunun eski çavuşlardan yararlanabileceğini savundu.

Rusya vatandaşları ise çocuklarının Kuzey Kafkasya’ya gönderilmesine karşı çıkıyor. Asker Anneleri Birliği genel sekreteri Valentina Melnikova, Dağıstan, Çeçenistan ve İnguşetya’ya profesyonel ve sözleşmeli askerlerin gönderilmesini istedi. İçişleri bakanlığı içindeki gönüllü emniyet görevlilerinin de bu kapsamda değerlendirilmesi talep edildi. Asker aileleri, zorunlu askeri hizmeti yerine getirecek olan çocuklarının savaş bölgesine gönderilmemesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 12:00
banner53
YORUM EKLE

banner39