banner15

Ruslar içkinin yasaklanmasını istiyor

Bir kamuoyu araştırmasına göre, Ruslar'ın çoğu alkol karşıtı bir kampanyanın başlatılmasından ve içkinin yasaklanmasından yana..

Ruslar içkinin yasaklanmasını istiyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (VTsIOM) tarafından yapılan ve sonuçları bugün açıklanan bir araştır, Rus halkının alkol nedeniyle yaşanan dramlardan bıktığını gözler önüne serdi.

VTsIOM, Ruslar'ın yüzde 65'inin bir alkol karşıtı kampanyaya destek vereceklerini açıkladıklarını, alkol karşıtı önlemlere en büyük desteğin kadınlardan geldiğini kaydetti.

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından biri de, katılımcıların yüzde 63'ünün 21 yaşın altındakilere alkol satışının yasaklanmasına destek vermesi oldu. İçki reklamlarının yasaklanmasını isteyenlerin oranıysa yüzde 57'yi buldu.

Ruslar'ın yüzde 34'ü ise kamuya açık alanlarda içki içmenin ya da sarhoş olarak dolaşmanın "suç" kabul edilmesini ve cezalandırılmasını istedi.

Rusya sağlık bakanlığı, her yıl yarım milyon Rus vatandaşının alkol kaynaklı nedenlerden hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Ortalama bir Rus'un yılda 17 litre içki tükettiği, ülkede işlenen cinayetlerin yüzde 80'inde alkolün rol oynadığı da biliniyor.

VTsIOM, kamuoyu araştırmasının 140 şehirde bin 600 kişi ile görüşülerek yapıldığını açıkladı.

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, haziran ayında yapılan bir toplantıda sağlık bakanı Tatyana Golikova'ya alkole karşı önlemleri içeren bir yasa hazırlanması talimatı vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 16:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35