Ruslar, Poti limanını ablukaya aldı

Rus tankları, Gürcistan'ın Poti limanı ablukaya alırken askerler de ağır silahlarla mevzilendi.

Ruslar, Poti limanını ablukaya aldı


Rus tankları Gürcistan'ın batısındaki Poti limanını ablukaya aldı. Liman önüne mevzilenen 8 kadar tank ve zırhlı araç limana girişleri engelliyor.

Tankların çevredeki binaların etrafında ağır silahlar taşıyan Rus askerleri mevzilendi. Limana giren tüm araçları geri çeviren askerler, içerideki araçları da liman dışına çıkarıyor.

Basının görüntü almasına izin vermeyen Rus askerleri, son operasyonun amacıyla ilgili açıklama yapmıyor. Limanda uçaklar için kullanılan yakıtların tutulduğu depoların da kontrol altına alındığı gözleniyor.

Başkent Tiflis'in 300 kilometre batısındaki liman kenti Poti'de hiçbir Gürcü askeri bulunmuyor. Poti'deki görgü tanıkları, önceki gün Rus uçaklarının düzenlediği bombardımanın ardından askerlerin bölgeyi terk ettiğini, limanı koruyan 120 güvenlik görevlisinin de kayıplara karıştığını aktardı. Poti'deki yerli halkın çoğunluğu akrabalarının bulunduğu köylere taşınırken, limandaki hareketlilik kentte kalmayı tercih eden sivilleri de tedirgin etti. Poti'de liman ve çevresini hedef alan hava saldırısında 11 kişi ölmüş, 45 kişi de yaralanmıştı.

Rusya ve Gürcistan kuvvetlerinin dün gece varılan ateşkes anlaşması gereği kriz öncesindeki konumlarına dönmesi gerekiyordu.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2008, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12