banner15

Ruslar şaşırdı: Avrupa bizi eleştirmedi

Rusya, Avrupa'dan gelen eleştirilerin azalmasını ve Rus üyelerin 'rahat bir dönem' geçirmesini konuşuyor

Ruslar şaşırdı: Avrupa bizi eleştirmedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi'’nin kış toplantısında Rus delegelerin son yıllar içerisindeki en sorunsuz günlerini yaşadığı öne sürüldü.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, önceki toplantıların aksine hiçbir ülke temsilcisi Rusya’nın parlamentodaki temsilcilik hakkının elinden alınmasını talep etmedi ve AKPM başkanlığına "Rus yanlısı" olarak nitelenen Mevlüt Çavuşoğlu seçildi!

Gazetenin muhabiri Vladimir Solovyov, Strasburg’ta Rusya için en zor toplantıların ilkbahar aylarında yaşanacağını belirtti. Nisan toplantısında Gürcistan meselesi ve SSCB’deki açlık konusu gündeme taşınacak. Solovyov parlamentonun iç tüzüğünde yapılan yenilemelerin de Rusya’nın lehinde olduğunu belirtti. Daha önce temsilcilik hakkının elinden alınması istenen bir ülke için 30 imza gerekirken, bu sayı 70’e çıkartıldı. Bu nedenle her toplantıda Rus delegelerin temsilcilik haklarının iptalini isteyen Gürcistan son toplantıda bu talebini gündeme getiremedi.

Öte yandan, Avrupa Parlamentosu'nun Rusya’ya Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımasını tavsiye etmesi olumsuz gelişmeler arasında gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48