banner15

Rüşveti önlemek için polise 2,5 kat maaş verilecek

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in rüşveti önlemek için polise yüksek maaş önerisi uygulamaya konuluyor.

Rüşveti önlemek için polise 2,5 kat maaş verilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev, Rossiiskaya Gazeta'ya yaptığı açıklamada 23 bin-24 bin ruble (800 dolar) olan ortalama polis maaşlarının aylık 60 bin rubleye (2100 dolar) çıkarılacağını söyledi.

Yıl sonuna kadar 12 bin polisin de işten çıkarılacağını ya da emekliye ayrılacağını kaydeden Moskova Emniyet Müdürü, "Gelecek yıl da 12 bin polisin görevine son vereceğiz. Moskova'da 98 bin olan polis sayısı 2011 sonunda 78 bine inecek. Bu da yüzde 22 küçülme anlamına geliyor." dedi.

TÜRK POLİSİNİ ÖRNEK ALACAĞIZ

Moskova Emniyet Müdürü Kolokoltsev görev suçları ile ilgili Türkiye, İsrail ve Fransız polis teşkilat yapısını incelediklerini, bunlardan yararlanacaklarını söyledi. Paris'te üç yıl hapis ve 45 bin Euro cezası olduğunu hatırlatan Emniyet Müdürü, Moskova'da benzer suçlara 500 ruble (18 dolar) - 2 bin ruble (72 dolar) arasında para cezası kesildiğini söyledi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev polisin ücretinin düşük olmasının işlenen suçlar ve rüşvet konusunda etkili olduğunu ifade etmişti. Bakan daha önce de polisin haksız yere vatandaşa yönelmesi durumunda, karşılık verilmesini önermişti. Polise yönelik en büyük eleştiriyi ise Medvedev yapmış, polis sayısının düşürülmesini ve maaşlarının da artırılmasını istemişti.


 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 14:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35