banner39

Rüşvetle mücadele eden başsavcı öldürüldü

Rusya'da rüşvet alan üst düzey devlet memurlarına savaş açan Volga bölgesi başsavcısı öldürüldü.

Arşiv 14.02.2008, 11:04 14.02.2008, 12:53
Rüşvetle mücadele eden başsavcı öldürüldü


Rusya'da rüşvet alan üst düzey devlet memurlarına savaş açan Volga bölgesi başsavcısı Yevgeni Grigoryev (48) öldürüldü.

Grigoryev , Saratov şehrinde işten eve dönerken önceki gün akşam yerel saatle 21.00'da susturucu takılmış bir tabanca ile başından iki el ateş edilerek vuruldu. Evine on metre kala vurulan başsavcı olay yerinde hayatını kaybetti.

Olayla ilgili açıklama yapan polis yetkilisi, "Olay yerinde Makarov marka bir tabancadan çıkan mermiler bulundu. Büyük bir ihtimalle silaha susturucu takılmış. Hiç kimse silah sesi duymamış." dedi. Olayla ilgili incelemeler devam ediyor. Polis saldırganları görenlerin olduğunu, onların bilgisi doğrultusunda kısa sürede zanlının robot resminin hazırlanacağı kaydeetti.

Şubat 2006'da rüşvetle mücadele çerçevesinde bölge savcılığına atanan Grigoryev 25 belediye çalışanını ve üst düzey yetkiliyi rüşvet alma suçu ile yargı önüne çıkarmıştı. Grigoryev'in son takip ettiği olay ise Saratov Belediye Başkanı Yury Aksyonenko aleyhine başlattığı rüşvet davası idi. Grigoryev belediye başkanını görevini kötüye kullanmak, devlet arazilerini rüşvet alarak daha ucuz rakamlara satmakla suçluyordu. Olayla ilgili yargı süreci devam ediyor.

Ria Novosti haber ajansına açıklamalarda bulunan yakınları Grigory'nin ölümünün bir suikast olduğu yönünde. Yakınları, "O birilerinin yoluna çıktı." değerlendirmesinde bulundu. Çok iyi tanınan bir hâkim olan babası da oğlunun bir suikast girişimi sonucu öldürüldüğünü savunuyor.

2007 yılında da gece 22.00'la sabah 8.00 arasında alkol satışının yasaklanmasını isteyen başsavcı yasayı ihlal edenlere de 16 bin dolar ceza verilmesini önermişti. Rusya'nın en çok alkol tüketilen bölgelerinden biri olan Saratov'da 2007 yılında alkol satışından elde edilen gelir 40 milyon dolara ulaşmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ısrarla mücadele ettiği rüşvet Rus halkının en büyük yarası olmaya devam ediyor. Moskova merkezli bağımsız araştırma kuruluşlarının verilerine göre her yıl hızla aratarak devam eden rüşvet ve yolsuzluklardan elde edilen gelir 2007 yılı için yaklaşık 316 milyar dolar. Indem araştırma kuruluşu verilerine göre orta büyüklükteki şirketlerin verdikleri yıllık rüşvet miktarı da 10 bin dolardan 136 bin dolara yükseldi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?