banner39

Rusya 150 komandosunu Kırgızistan'a gönderdi!

Kırgızistan'daki iç karışıklığın arkasındaki Rus gölgesi, sisler dağıldıkça daha belirgin olarak ortaya çıkmaya başladı.

Arşiv 08.04.2010, 14:53 08.04.2010, 15:55
Rusya 150 komandosunu Kırgızistan'a gönderdi!

 

  
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kırgızistan'da yaşanan gelişmeler ve iç karışıklığı bahane ederek bölgedeki Rus askeri üssüne 150 kişilik özel komando birliği gönderdi. 
 
Basına konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolay Marakov, Kırgızistan'da yaşanan olayları dikkatle izlediklerini belirtti. Ülkedeki Kant Rus askeri üssünün durumuna değinen Rusya Genelkurmay Başkanı, "Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in talimatıyla Kırgızistan'daki Kant Rus hava üssüne yaklaşık 150 kişilik özel komando birliği sevk ettik. Buradaki amaç, üste bulunan asker ailelerinin güvenliğini sağlamaktır" dedi.

kirgiz.20100408152710.jpg

RUS SİLUETİ BELİRGİNLEŞİYOR

Kırgızistan'da halk ayaklanmasının başladığı ilk saatlerde, bölgeyi iyi tanıyan çoğu uzman olayların arkasında bir 'Rus silueti' olduğu değerlendirmesinde bulunmuştu.
Büyük güçlerin çekişme merkezlerinden biri olan Orta Asya'nın bu kilit ülkesinde, ABD'nin askeri üssü üzerinden süren Rusya'nın markajı sonunda siyasi dengeleri oynatmış görünüyor.

Hükümetin devrilmesinin ardından "ilgimiz yok" açıklaması yapan Rusya başbakanı Vladimir Putin'in, geçici hükümet kuran muhalefet lideri Roza Otunbayeva'yı çok kısa bir süre içinde telefonla araması gözlerden kaçmadı.

Putin’in iki ülke arasındaki özel ilişkilerden yola çıkarak Rusya’nın insani yardım yapmaya her zaman olduğunu ifade ettiği bildirildi. Telefon görüşmesi, yeni Kırgız yönetiminin Rusya tarafından "dolaylı" olarak tanınması şeklinde yorumlandı.

Bölgedeki komşuları arasında en yoksul ülkelerden biri olan Kırgızistan sözkonusu olduğunda, başlıca uluslararası konu başlığı askeri üsler. ABD ordusunun Afganistan'daki operasyonları açısından başlıca askeri merkezlerden biri olan Manas'ın kapatılacağını açıklayan Kırgızistan, bu dönemde Rusya ile yakınlaşmış ve 300 milyon dolar nakit kredi, 2 milyar dolarlık da yatırım kredisi almıştı. Hemen ardından yeniden ABD ile pazarlığa oturan Kırgızistan ABD üssünün devamına karar vermişti.

kirgizisya.jpg

Kırgız makamları, Washington ve Moskova kartlarını birbirlerine karşı oynadı.
Geçtiğimiz günlerde ise ülkenin güneyinde Oş kentinde ikinci bir ABD üssü açılacağına dair başlayan spekülasyonlar, Rusya'nın tepkisini çekmişti. Kurmanbek Bakiyev aleyhine pek de bağımsız sayılmayan Rus medyasındaki yolsuzluk haberlerinden sonra Kırgız devlet başkanı hakkında haber çıkan basın organlarına değil direk Rusya'ya nota vermişti.

 

 

 

kirgizii.jpg

Geçtiğimiz günlerde oğlu Maksim Bakiyev'i Yatırım Ajansı'nın başına getiren, dolaylı yoldan veliaht ilan eden ve 'Demokrasi bize göre değil' diyen Bakiyev'in ülkesinde ana nüfus Kırgız asıllı. Ama ülkede Özbekler ile Ruslar da önemli bir yekünu teşkil ediyor. Kırgızlar kendi aralarında altı ana klandan meydana geliyor ve sürekli bir çekişme halinde. Aynı zamanda ülkede kuzey- güney çekişmesi de bulunuyor. Nitekim, 'güneyli' Bakiyev'in, sığındığı Oş kentinden kuzeye doğru harekete geçmek üzere taraftarlarını örgütlediği iddia ediliyor.

"BAKİYEV TUTUKLANSIN"

Kırgızistan'daki muhalefet liderleri, halktan, dünkü çatışmaların ardından devirdiklerini söyledikleri eski hükümetin üyelerini bulmalarını ve alıkoymalarını istedi. Muhalefet, özellikle cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in tutuklanmasını istiyor.

Muhalif liderleri, Bakiyev'in kendilerine karşı bir direniş örgütlemeye çalıştığını söylüyor. Kırgızistan'ın yeni liderleri, silahlı kuvvetlerin denetiminin de kendilerinde olduğunu ve parlamentoyu da feshettiklerini söylüyor.

kirgizpolis.jpg

BM VE AGİT'DEN ÖZEL TEMSİLCİLER

Rusya'nın etkisi gittikçe daha fazla hissedilen Kırgızistan'a BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından özel temsilciler gönderiliyor.

BM Genel Sekreteri Ban, Viyana'da yaptığı açıklamada, Slovakya'nın eski Dışişleri Bakanı Jan Kubis'in BM özel temsilcisi olarak yarın Kırgızistan'a gideceğini bildirdi. AGİT'in de Kırgızistan'a bir temsil göndereceği kaydedildi.

Kırgızistan'da itidal çağrısında bulunan ve bütün bu şiddetten derin kaygı duyduğunu belirten Ban, birkaç gün önce ziyaret ettiği bu ülkenin havasında gerilimi hissettiğini ve sıkıntının aylar öncesinden oluşmaya başladığını söyledi.

kyrgyzstan-protests-001.jpg

 kirgizisyan.jpg
 

Yorumlar (1)
abdullah özdemir 12 yıl önce
amerika acımasız güç sahibidir.
gücünü kullanırken sınır tanımaz.
rusya acımalı güç sahibidir.
güç kullanırken sınırlar koyar.
bunu çeçenyada gördük.
aksini iddia eden ıraka ,afganistana,vietnema koreye vs baksın.
iyiki varsın rusya
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?