banner39

Rusya, 20 Milyar dolara çizgi çekti

Petrol gelirleri artan Rusya, Afrika ülkelerinin kendisine olan 20 milyar dolarlık borçlarını silmeye karar verdi.

Arşiv 27.05.2008, 00:37 27.05.2008, 00:37
Rusya, 20 Milyar dolara çizgi çekti

Giderek artan petrol gelirleri sayesinde hazine geliri günden güne artan Rusya, Afrika ülkelerinin kendisine olan 20 milyar dolarlık borçlarını silmeye karar verdi.

Afrika ülkelerinin Rusya'daki büyükelçileriyle bugün Moskova'da biraraya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrika ülkelerinin Rusya'ya olan 20 milyar dolarlık borçlarını sildiklerini söyledi.

Yaptığı konuşmada, Afrika ülkelerinin Rusya'ya toplam borcunun son 2 yıl içinde 2 kat artarak 20 milyar doları aştığını belirten Lavrov, borçların silinmesinin Rusya ile Afrika ülkeleri arasındaki uzun vadeli ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

Her geçen yıl Rus şirketleri tarafından Afrika'da daha fazla yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Lavrov, "Afrika ülkeleriyle 2007 yılındaki toplam ticaret hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı.

Afrika devletlerinin bölgenin istikrarı için yaptığı çalışmaları değerli buluyoruz ve bölgesel sorunların çözümü için BM ve Afrika İttifakı gibi örgütlerle daha sıkı işbirliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

Rusya, geçen yıl Afganistan'ın Rusya'ya olan borçlarının 10 milyar dolarlık bölümünü de silmişti.

Kaynak: Haber7

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?