banner39

Rusya 40 sene önceki Türkiye gibi...

Orenburg şehrinde Nurcular suç aletleri Risale-i Nur'larla birlikte yakalandı!

Arşiv 04.04.2009, 17:02 04.04.2009, 17:13
Rusya 40 sene önceki Türkiye gibi...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orenburg şehrinde gözaltına alınan ve Nurculukla suçlanan gençlerin evlerinde yapılan aramalarda Risale-i Nur kitapları ve Kuran-ı Kerim bulundu.

Gözaltına alınan öğrencilerden Raivl Latıpov'un açıklamalarına göre göz altı süresince öğrencilere psikolojik baskı yapmışlar. FSB çalışanları ise arama yapılan evlerde Said Nursi'nin 'yasak' kitaplarını ve 'Nurculuğa girişi' anlatan yazıları bulduklarını iddia ettiler. Ancak öğrenciler böyle bir kitap ve yazıya sahip olmadıklarını ifade ettiler.

FSB'DEN ÖĞRENCİLERE TEHECCÜD SORGUSU

Ayrıca öğrencilere teheccüd namazı kılıp kılmadıkları da soruldu ve FSB namazı da 'aşırılık' olarak tanımlandı. Emniyet müdürlüğü yetkilileri ise öğrencilerin sorgusuna devam ediyor. Öğrenciler üniversiteden atılmakla tehdit ediliyor ve "Nurcu" olmakla suçlanıyor. Resmi yetkilerin  attıkları bu adımlar Orenburg Müslümanlarının tepkisini çekti. Rusya'da Said Nursi'nin kitapları mahkeme tarafından yasaklandıktan sonra Müslümanlar takip ediliyor ve "Nurcu" olmakla suçlanıyor. 

banner53
Yorumlar (2)
Selman AKAR 12 yıl önce
Asıl amacı İstihbarat faaliyeti olan Fethullah GÜLEN okullarını, bu faaliyetlerinden dolayı Rusya ve Özbekistan kapatmadı mı? Ne çabuk unuttuk! Afrikaya gelen ve elinde İncille Misyonerler yapanlar gibi risale-i Nur taşırsan olacağı bu! Ondan sonra adı Türk okulları oluyor. külahıma anlatın siz..
muhammet aslan 12 yıl önce
rusyada risale-i nurların okunmasında patlama yaşanıyor halkın teveccühü çok fazla rus hükümeti bu durumu kontrol altında tutmak istiyor. ama ne çare! '''evet ümitvar olunuz şu istikbal inkılabatı içerisinde en gür sada islamın sadası olacaktır''' said nur...
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?